Taksim Meydanı düzenleniyor

Kategori: - - 09:52

kadir topbaş mecliste

Topbaş; tamamen betonla kaplanan yağmur yağdığında da şehir meydanında göle dönüşen Taksim Meydanı için düzenleme yapılacağı ‘müjdesini’ verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2015 yılı Nisan ayı oturumlarının son gününde, İBB Meclisi’ne İstanbul Faaliyet Raporu’nu sundu. Taksim Meydanı’ndaki çevre düzenleme çalışmalarının başlangıç tarihine ilişkin bilgi veren Topbaş, “Taksim Meydanı’nın ihalesini yaptık, ama kış mevsiminde bölgede bir sıkıntı olmasın diye biraz geciktirdik. Mayıs ayı içerisinde buradaki düzenlemeleri çok hızlı biçimde tamamlayacağız dedi.

ÇATALCA VE SİLİVRİ’YE DAR GELİRLİLER İÇİN 2 BİN 400 KONUT
Dar gelirlilere KİPTAŞ aracılığıyla ucuz konut inşa etmek üzere Çatalca ve Silivri’de çalışma başlatıldığını belirten Topbaş, “İstanbul’da dar gelirli insanlarımıza kira öder gibi konut sahibi olmaları adına sözümüz vardı. Çatalca’da 2100 konut, Silivri’de 300 konut olmak üzere toplam 2 bin 400 konutun yapımına başlıyoruz. Birkaç ay içinde vatandaşlarımıza arz edeceğiz şeklinde konuştu.

400 YENİ OTOBÜS, 10 YENİ GEMİ
Şehir Hatları’na 10 yeni gemi ekleneceğini söyleyen Topbaş, bu gemilerden 4 tanesini hazır hale getirdiklerini, önümüzdeki haftalarda gemilerin hizmete alınacağını açıkladı.
Topbaş, İETT filosunu yenilediklerini belirterek, bu yıl içinde tek kalemde 400 yeni otobüs daha satın alarak İstanbulluların hizmetine sunacaklarını vurguladı.
ETİLER METROSU PAZAR GÜNÜ AÇILIYOR
İstanbul’da yapımına başlanan metro hatları hakkında da bilgi veren Topbaş, Levent-Hisarüstü bağlantısını sağlayacak Etiler Metrosu’nun Pazar günü açılacağını duyurdu.
Topbaş, 14 kilometrelik Dudullu-Bostancı Metrosu ve 12 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metro hatları içinse kısa süre içinde ihaleye çıkacaklarını belirtti.
Mecidiyeköy-Kabataş metro hattının da ihalesinin tamamlandığını dile getiren Topbaş, bu hattın Mahmutbey hattıyla entegre olacağını ifade etti.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendirilen ve Bakırköy İDO İskelesi’nden başlayıp Bağcılar Kirazlı’ya ulaşacak olan 9 kilometrelik metro hattına ilişkin bilgi veren Topbaş, hattın ihale süreçlerinin tamamlandığını, yer tesliminin yapıldığını ve inşaat çalışmalarına yakında başlanacağını söyledi.
Topbaş’ın sözünü ettiği metro hattı ile ilgili bilgiler şöyle:

ATAKÖY-İKİTELLİ METRO HATTI
İkitelli-Ataköy Metro Hattı; Ataköy’den başlayıp Marmaray ile birleşerek, Basın Ekspres Bağlantı Yoluna paralel bir koridor izleyecek. İkitelli’de bulunan Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonu’na ulaşacak.
Diğer taraftan, Yenibosna’da halen işletilmekte olan Aksaray-Havalimanı Hafif Metro Hattı, Metrobüs ve yapılması planlanan Yenikapı-Bakırköy-Beylikdüzü Metrosu ile entegre olacak. Ataköy-İkiteli Metrosu, hem geçmiş olduğu güzergâhta hizmet verecek hem de Kirazlı-Olimpiyatköy ve Kabataş Mahmutbey metrolarına yolcu taşıyacak şekilde planlandı.
İstasyon 12
Hat uzunluğu 13 Km.
Yolcu kapasitesi 45 bin saatyön
Yolculuk süresi 19,5 dakika
İSTASYONLAR Ataköy,(Marmaray) Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimarsinan, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşağı, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi.
BOSTANCI- DUDULLU METRO HATTI
Bostancı İDO istasyonundan başlayıp Kozyatağı, İçerenköy, Türkiş Blokları üzerinden Dudullu’ya ulaşacak. Marmaray ile entegre olacak hat, Kozyatağı’nda Kadıköy-Kartal Metrosuna, Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu, Dudullu istasyonunda olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosuna bağlanacak.
İstasyon 13
Hat uzunluğu 14,27 km
Yolcu Kapasitesi 45 bin saatyön
Yolculuk Süresi 22 Dakika
İSTASYONLAR Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türkiş Blaklorı, İMES, MODOKO, Dudullu, Yukarı Dudullu, Depo.
KABATAŞ-MECİDİYEKÖY METRO HATTI
Yapımına devam edilen Mahmutbey- Mecidiyeköy hattına bağlanacak olan Kabataş -Mecidiyeköy metro inşaatı ve elektromekanik sistemler ihalesi yapıldı. Her iki etapta da İnşaat ve elektromekanik çalışmaları aynı anda yürütülecek ve daha kısa sürede metro hatları hizmete alınabilecek.
İstasyon 4
Hat uzunluğu 6.5 km
Yolcu Kapasitesi 70 bin saatyön
Yolculuk Süresi 10 Dakika
İSTASYONLAR Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy
Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.
•Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta,
•Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy’de,
•Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi)
•Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanmış olacak.
BAKIRKÖY-KİRAZLI METRO HATTI
Kirazlı-Bakırköy İDO metro hattı Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı’nın devamı olarak planlandı. İhalesi yapıldı. İnşaat çalışmalarına kısa sürede başlayacağı belirtildi. Bakırköy Meydan’da Marmaray’a entegre olan hat, İncirli’de Yenikapı-Otogar-Havaalanı Hattı’na bağlanacak. İhale çalışmaları devam eden Yenikapı-İncirli-Sefaköy Metro Hattı’na da İncirli’de entegre olacak.
İstasyon 9
Hat uzunluğu 9 km
Yolcu Kapasitesi 70 bin saatyön
Yolculuk Süresi 13.5 Dakika
İSTASYONLAR Bakırköy İDO, Özgürlük Meydanı, Zuhuratbaba, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Mollagürani, Kirazlı.
CHP’DEN BAŞKANLIK SİSTEMİ ELEŞTİRİSİ
Topbaş’ın konulmasının ardından İstanbul Faaliyet Raporu görüşmeleri sırasında CHP İBB Grup Başkanvekilli Ertuğrul Gülsever de söz aldı.
İstanbul Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul üzerinde yaptığı itirazlara rağmen başarılı olamadığını söyleyen Gülsever, “Korkarım ki seçime giderken başkanlık sistemi dayatması kabul görürse, bundan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sözlerinin de bir önemi kalmayacaktır. Çünkü o zaman belirleyici olan irade, İstanbul’un üzerinde bir helikopter gezisi yaptıktan sonra nereye bir AVM, nereye bir residans yapılması gerektiğine bizzat kendisi karar verecektir. İstanbul AVM’ler ve residanslar cenneti olmaya devam ediyor. İstanbul bir şantiye alanı halinde şeklinde konuştu.  (DHA)

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın