Groupama deprem ödemelerine başladı

Kategori: - - 18:05

Groupama, Van depreminin ardından, ekim sonu itibari ile yaklaşık 4 milyon lira tutarında hasar ihbarı alırken, söz konusu hasar ödemelerine başladı.

Groupama’nın yazılı açıklamasına göre, depremin ardından yapılan çalışmalar kapsamında 444 0 999 numaralı Çağrı Merkezi’nde Deprem Destek Hattı aynı gün devreye alındı. Sesli yanıt sisteminde Van depreminden zarar görmüş sigortalılar için ayrı bir yönlendirme yapılarak bölgeden arayan sigortalı depremzedelerin 1 saniyenin altında bir sürede hasar işlemleri için çağrı merkezi yetkilisine bağlanması sağlandı.

Bu uygulamaya paralel olarak Groupama Acente Çağrı Merkezi’nde deprem bölgesindeki acentelerine özel bir çalışmayı devreye alınırken, Groupama’nın Van, Muş, Ağrı ve Bitlis’teki 19 acentesi ve Tarım Kredi Kooperatifleri için hasar ödeme işlemlerinin acilen yapılabilmesi için altyapı hazırlandı.

Ekim sonu itibari ile yaklaşık 4 milyon lira tutarında hasar ihbarı yapıldı ve söz konusu hasar ödemelerine başlandı.

Groupama Üst Yöneticisi (CEO) Yılmaz Yıldız, çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

”Bölgedeki sigortalılarımızın, acentelerimizin ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin yanında olmak ve zararlarını tazmin edebilmek için depremin hemen ardından oluşturduğumuz Deprem Komitesi ile çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Depremden hemen sonra Kızılay, Van Valiliği Afet Acil Durum Müdürlüğü, bölgedeki acentelerimiz, müşterilerimiz ve Tarım Kredi Kooperatif yetkilileri ile temasa geçerek bölgenin durumu ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldık. Bu doğrultuda çadır, yatak, katalitik soba, gıda, içecek ve çadırların içinde kullanıma elverişli pratik eşyaları bölgedeki acentelerimizin görüşlerini dikkate alarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ayrıca çalışanlarımız kendi içinde başta giyecek eşyaları olmak üzere çeşitli yardım malzemelerini toplayarak yardımda bulundular.

Kısa bir süre içerisinde bölgedeki sigortalılarımızın tamamını tespit ettik. Bu sayede depremden zarar görme ihtimali olan 1.328 sigortalımızın mağduriyetini önlemek ve maddi zararlarını en hızlı şekilde tazmin etmek için üst yönetim ekibimiz depremin ertesi günü bölgeye ulaştı. Hasar eksperleri ile birlikte hasar tespitinde bulundular. Çalışmalarımız sonucu bölgede oluşan hasar ödemeleri en kısa sürede yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.”

AA

Etiketler:

Bir yanıt yazın