Cumhurbaşkanı’ndan TOKİ’ye Övgü

Kategori: - - 14:30

Cumhurbaşkanlığı

Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan TOKİ’nin örnek uygulamaları ile vatandaşlara hayat kalitesi yüksek projeler takdim ettiğini ifade etti. İlki İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan kurultayda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hesaplarına göre Türkiye2nin 2023 yılına kadar 6 milyon konuta ihtiyaç duyacağını söyleyerek TOKİ’nin 710 bin konut sayısına ulaştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ’ nin vatandaşlara sadece oturmaları için değil, teknoloji ve sosyal donatıları ile de hayat kalitesi yüksek konut sunduklarının altını çizdi. Dar gelirli vatandaşın da yararlanabildiği bu konutlar mahalle kültürü konseptleri ile de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğenisini kazandı.

Erdoğan, TOKİ’nin görkemli projelere imza attığını ve artık edindikleri tecrübe ile yap-sat usulünden yeni bir döneme geçmek zorunda olduklarını söyledi. TOKİ’nin belediyeler ile yürüttüğü ortak projelerde taktir ettiği adımlar olduğunu, böyle de devam etmelerini görmek istediğini, yatay mimari kullanarak Cumhurbaşkanı’nın beğenisini kazanan TOKİ’nin dünya yerleşimine mesajlar vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Toplu konutta yerel mimariyi hayata geçirmeyi hedeflediğini söyleyen Erdoğan, 500 bin konutluk ilk hedefe ulaştıklarını, şimdi ikinci bir 500 bin konut hedefinin olduğunu ifade etti.

Hastane ve okul gibi kuruluşların da yapımını üstlenen TOKİ’nin kaliteli işler yaptığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğudaki operasyonlardan dolayı hasar gören binaların da TOKİ tarafından yenileneceğini duyurdu. Akıllı sitelerin önemine vurgu yaparak TOKİ’nin bu anlamda kaliteli çalışmalar yaptığını belirtti.

Türkiye’nin en geniş kentsel dönüşüm projesini yürüten TOKİ Başkanı Turan, şehirlerin kendi değerlerini koruyarak vatandaşlara kaliteli hizmet sağladığını aktardı.Kentsel dönüşüm için ayrılan kaynak 2 milyarı buldu.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın