Esenler Kentsel Dönüşüm Planı! 10 yılda yeniden inşa edilecek

Kategori: - - 08:35

Esenler Kentsel Dönüşüm Planı

Esenler sınırları içerisinde kalan 8.7 milyon metrekare askeriyeye tahsisli alanın Esenler Belediyesi’ne devredildiğini hatırlatan Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bu alanda yürüteceğimiz proje ile Esenler’in baştan başa yenilenmesini sağlayacağız. Esenler Kentsel Dönüşüm Planı

Esenler’de imar ile ilgili tüm problemleri çözeceğiz. Türkiye’nin kentsel dönüşümle üretilen ilk planlı şehrini kuracağız. Proje ile 10 yılda Esenler’de toplam 90 bin konut yenilenmiş olacak. Proje kapsamında 2.5 milyon metrekare büyüklüğünde, ülkemizin en büyük, dünyanın da üçüncü büyük şehir parkını yapacağız” dedi.

Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak bilinen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunu”nun yürürlüğe girmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 5 Ekim 2012 tarihinde törenle Türkiye’deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Esenler’deki dönüşüm çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Esenler Kentsel Dönüşüm Planı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenler Belediyesi’nin ortaklaşa “Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın” sloganıyla Esenler’de yürüttüğü kentsel yenileme çalışmalarının ilk iki projesinde konutlar hak sahiplerine teslim edildi. Turgutreis Mahallesi’nde toplam 8.800 metrekare alan içerisinde, Esenler Belediyesi ile İBB’nin ortaklaşa yürüttüğü projenin ilk etabında 282 konutta vatandaşlar oturmaya başladı. İkinci etap için proje çalışmaları devam ediyor.

Esenler’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında ilk konutların teslim edildiği bir diğer adres ise Oruçreis Mahallesi. Yaklaşık 72 bin metrekare alanda yürütülen dönüşüm çalışmaları Esenler Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde yapıldı. Projenin ilk etabındaki 262 konut hak sahiplerine teslim edildi. İkinci etapta da boşaltılan binaların yıkımı tamamlandı ve proje çalışmaları sürüyor.

2.400 KONUT GÜN SAYIYOR

Törenle Türkiye’deki kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığı Havaalanı Mahallesi’nde de sona yaklaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Esenler Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ve Emlak Konut GYO’nun üstlendiği projede, konutların inşası büyük bir hızla devam ediyor. Yaklaşık 1.500 işçinin çift vardiya olarak çalıştığı projenin kabası tamamlanmak üzere. İnce işçiliklerin de sürdüğü projedeki 2.400 konut ve işyerinin 2016’nın ilk aylarında hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.

Havaalanı Mahallesi’nde toplam 72 bin metrekarelik alanda yürütülen projede, yüzde 35 yapılaşma, yüzde 65 yeşil alan olacak. Toplam 7.000 araçlık kapalı otoparkın da yer alacağı projede konutlar, ekolojik bina konseptinde ve dış cephelerinde Selçuklu mimarisi uygulanacak. Esenler sınırları

550 KONUTA START VERİLİYOR

“Riskli alan” ilan edilen ve kentsel dönüşüm çalışmalarının start aldığı mahallelerden birisi de Tuna Mahallesi. Burada da 77 binada 350 bağımsız bölüm yıkılacak. 25 bin metrekarelik alana toplam 550 konut inşa edilecek.

Esenler’de kentsel dönüşüm çalışmasının yürütüldüğü bir başka mahalle ise Çiftehavuzlar. Çiftehavuzlar Mahallesi’nde yürütülecek 85 bin 300 metrekare alan içerisinde 154 yapı ve 858 bağımsız birim bulunuyor. TOKİ ile işbirliğinde yapılacak ve yaklaşık 1.500 konutun üretilmesi hedeflenen alanla ilgili proje çalışmalarında sona gelindi.

İLK HEDEF 25 BİN KONUT

Esenler Belediyesi’nin öncülülüğünde ilçenin başka mahallelerinde de kentsel yenileme çalışmalarına dönük hazırlıkların devam ettiğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Şu anda ilçemizde 25 bin konut ya üretim aşamasında, ya da proje aşamasında” dedi. Göksu, “Esenler’de hayatı yeniliyoruz” sloganıyla yürütülen kentsel dönüşüm projeleri ile bir taraftan mülkiyet sorunları çözülürken bir taraftan da donatı standartları ve yapı kalitesi yüksek yaşanabilir kentsel mekânların oluşturulduğunu kaydetti. yeniakit

Etiketler:, , , , , ,

Bir yanıt yazın