Toki’de Yeni Hedef; Yur dışı

Kategori: - - 07:27

toki yurtdışı hedefi

TOKİ yeni dönemde gözünü yurt dışı işlerine dikti. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Türkiye dışında yeni rota olarak yurt dışı işlerine önem vermeye başladı, çıtasını yükseltti.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan tarafından yapılan açıklamada, yakın zamanda hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı çalışmalar geliştireceklerinin müjdelerini verdi. Türkiye inşaat sektörüyle paylaşılan proje ile TOKİ, yurt dışından aldığı işleri iç piyasada firmalara aktarılacağını vurgulayan TOKİ Başkanı Turan açıklamasında yurt dışı işlerinide önemsediklerini ifade etti..

Yurt içinde dar ve orta gelirlilere yönelik konut yapmaya tam gaz devam edeceklerini belirten Başkan Turan, Türk müteahhitleri ile birlikte yurt dışına açılmayı planladıklarını açıkladı.

TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik ile birlikte Takvim’in sorularını cevaplayan Turan, Türkiye’deki müteahhitlik sektörünün yapacak çok işi olduğunu ancak son 10 yılda yurt dışı müteahhitlik anlamında çok ciddi bir adım olmadığını anlattı.

Turan, “Yurt içi çok hareketli olduğu için firmalar iç pazara yöneldi. Ama bizim dış pazarlarda da yer almamız gerekli. Ülkemize değer kazandırmamız içinaçılım şart. TOKİ olarak buna katkı sağlayacak bir yapıya ihtiyacımız var” dedi.

Kısa ve orta vadede TOKİ’nin bir çatı örgüt olarak müteahhitlerin yurt dışına açılmasına öncülük etmekistediklerini vurgulayan Başkan Turan, şunları kaydetti: “Bir model geliştiriyoruz. İngiltere’de, ABD’de birçok gelişmiş ülkede uygulanan bir sistem. TOKİ bir öncü kuruluş olacak. Türkiye’deki müteahhitlik sektörünü bir şemsiye altında toplayacağız. Biz işi alacağız ülkemizdeki firmalarla paylaşacağız. Bunu sektördeki kuruluşlarla da görüşüyoruz. Onlar da çok istiyor. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Hazırlıklarımızı tamamlayıp Başbakanımıza ileteceğiz.” Yurt dışı müteahhitlik sektörünün kendi çabaları ile bugünkü noktasına geldiğini anlatan Turan, “Ancak bundan sonrasında kamunun da bir şemsiye olarak bu işin içinde olması lazım. Kredibilitesi olan, uzman, tecrübeli yapımız ileözel kamu birlikteliğinde bir iş modeli hayata geçirmeliyiz” şeklinde konuştu. Turan, bu iş için önceliğin gelişmekte olan ülkeler ve yakın çevre olduğunu söyledi.

GÖÇE TOKİ ENGELİ

Bu yılki 50 bin konut üretim hedeflerini aşacaklarını belirten TOKİ Başkanı Turan, 2003-2015 yılları arasında yaklaşık 650 bin konut rakamına ulaştıklarını, 2023 yılı sonuna kadar ise 1 milyon konut rakamına ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

Göreve geldikleri 11 aylık dönemde bir değişim başlattıklarını anlatan Turan, “Bundan sonra daha nitelikli daha kaliteli konutlar üretmek ve evi olmayan herkese ulaşmak istiyoruz” dedi. Başkan Turan, TOKİ’nin yaptığı konutlar ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde, göçün önüne geçen çok önemli bir işlevinin olduğunu vurguladı.

Turan, şunları kaydetti: “İnsanı bir yere bağlayan en önemli unsur evdir. Eğer bir insanın evi varsa, orada yaşar. İnsanları yaşadıkları bölgeden kopmamaları için imkan sunuyoruz. Biz vatandaşları ev sahibi yaparak doğdukları büyüdükleri şehirden kopmalarını, ayrılmalarını önlüyoruz. Büyükşehirlere göçü ancak bu şekilde dengeleyebiliriz. Konut ürettiğimiz yerde de iş imkanı ve sanayi gelişimi at başı gidiyor.”

“TORPİLE GEÇİT YOK”

TOKİ Başkanı Turan, konut için birçok kesimin kapısını çaldığını belirterek, “Kendi kurumumuz için de çalışanlar, ‘Bu kurumu biz inşa ediyoruz. Biz de parasıyla konut alalım’ diyorlar. Her meslek alanı, aklınıza gelen her kesimden konut talebi alıyorum. Ama kimseye imtiyaz tanımıyorum. Torpil isteyen daha bana ulaşamadan geri döndürülüyor. Bir işin felsefesi olması şart. Pragmatist davranmanız gerekiyor” diye konuştu.

TOKİ YURT GENELİNDE 620 ŞANTİYE ÇALIŞIYOR

– Bu yıl itibarıyla 6 bin 156 konut ihale edildi, 6 bin 794 konut ihale aşamasında olup toplam da 12 bin 950 konut rakamına ulaşıldı.

– 9 okul, 750 kişilik öğrenci yurdu, 5 kamu hizmet binası, aile sağlılığı merkezi, cami, imalathane, işyeri olmak üzere toplamda 432 sosyal donatı ihale edildi.

– Aktif şantiye sayısı 620.

– Ülke çapında toplamda direkt olarak 46 bin 449 kişiye istihdam sağlamakta.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın