Değerli Konut Vergisi dönemi başlıyor!

Kategori: - - 08:58

değerli konut vergisi

Türkiye sınırları içerisinde sahip olduğu taşınmazın değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşan kişileri ilgilendiren değerli konut vergisi için beyanname verme süreci tüm hızı ile devam ediyor.

İlk olarak 2019 senesinde gündeme gelen ve 2020 yılı itibari ile uygulamaya alınmasına karar verilen ancak pandemi nedeni ile 1 sene erteleme yapılan değerli konut vergisi 2021 yılında resmen uygulamaya alınmıştı.

BEYANNAMESİ NEREYE VERİLECEK, NASIL VERİLİR?

Değerli konut vergisi mükelleflerine kolaylık sağlamak adına e beyanname hizmeti de sunulurken beyannameyi taşınmazın sahibi ya da bu kişi adına sözleşme imzalamış olan bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler de verebilecek.

Değerli konut vergisi beyanname süresi 20 Şubat 2020 tarihinde sona erecek. Ancak bu tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile 2021 yılı için uygulanacak olan son beyanname tarihi 22 Şubat 2021 Pazartesi günü olarak uygulanacak. Vergi beyannamesi için Gelir İdaresi Başkanlığı e beyanname sistemini kullanan kişiler bina vergi değerini gösteren belgeyi de eklemiş oldukları beyannamelerini elden ya da posta yolu ile takip eden 15 günlük süre zarfında ilgili vergi dairesine elden ya da posta yolu ile ulaştırmakla yükümlü tutulacaklar.

ÖDEME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Değerli konut vergisi ödemesi beyan verenler için başladı. Değerli konut vergisi ödeme işleminde isteyen mükelleflere iki taksit halinde ödeme seçeneği de sunuluyor. Bu kişiler birinci taksit ödemelerini Şubat ayı sonuna kadar yapabilecekler. Ancak bu günün hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile ödemeler 1 Mart 2021 tarihinde sona erecek.

Yani değerli konut vergisi 1. taksit son ödeme tarihi 1 Mart 2021 Pazartesi günü olarak uygulanacak. 2. taksit ödeme tarihi ise Ağustos ayı olarak uygulanacak.

Beklendiği gibi olmadı

Geçen yıl devreye alınması planlanan ancak çok tartışılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 yıl ötelenerek 2021’de uygulamaya alınan konut vergisi ile hedeflenen gelirin çok gerisinde kalındı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 taksit halinde yatırılacak şubat ayı taksitinde 175 milyon TL gelir elde etmeyi hedefliyordu ancak yatan vergi tutarı 9.6 milyon TL’de kaldı. Bunu oransal ifade etmek gerekirse değerli konut vergisinde hedeflenen gelir miktarının sadece yüzde 5.49’u gerçekleşti..!

2021 yılı itibarıyla yürürlüğe giren ve biri şubat diğeri de ağustos olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek değerli konut vergisinden toplamda yaklaşık 350 milyon TL gelir hedefleniyordu.

Yabancıyı uzaklaştırdı

Bu yıl değeri 5 milyon lirayı aşan “mesken nitelikli taşınmazlardan ilk kez alınacak  bu vergisi için beyanname süresi 22 Şubat’ta (yarın) doluyor.

Yeni verginin yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye ilgisini bıçak gibi kestiğini söyleyen gayrimenkul brokeri Songül Toprak Özsan, “Ürktüler açıkçası. Gayrimenkul yatırımını özendirecek uygulamalar beklenirken bu yeni vergi ciddi bir tedirginlik yarattı” dedi.

Özsan, yerli yatırımcıların ise odağını 5 milyon TL’den düşük fiyatlı gayrimenkullere ya da Londra, Miami gibi pazarlara çevirdiğini söyledi.

Etiketler:,