Türkiye’de bir ilk Emlakdays’14

Kategori: - - 10:09

Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk, Emlak Konut GYO tarafından 22-23 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Emlakdays’14, yabancı yatırımcılar tarafından oldukça büyük bir ilgi ve yakın alaka gördü. İki gün boyunca süren etkinlik kapsamında Emlakdays’14 e yabancı yatırımcıların yanı sıra, Türkiye’den bir hayli yatırımcı katıldı.

Türkiye’de bir ilk

2003 senesinden itibaren toplam olarak 95 bin konuta ulaşan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, yabancı yatırımcıları Türkiye’de ağırlamak ve projeleri yerinden göstermek için Türkiye’de bir ilke imzaladı. Emlak Konut GYO bünyesinde, 22-23 Eylül tarihleri arasında yapılan ‘Emlakdays ‘14’ etkinliğinde, yerli ve yabancı yatırımcılar İstanbul’da buluştu.

Türk inşaat sektörünü ve Emlak Konut projelerini yabancı yatırımcılara daha iyi tanıtmak emeliyle bir araya geldiklerini söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “İlk kez bu sene tertip ettiğimiz etkinliğimize yabancı ve Türk yatırımcılarımızın alaka göstermesinden büyük memnuniyet duydum. Emlakdays’i bundan böyle her sene düzenli olarak gerçekleştireceğiz. İstanbul’umuzu diğer ilçelerimizde yer alan projelerimizle beraber yatırım yaptığımız bölgeleri yerinde göstereceğiz. ” ifadelerini kullandı.

Murat Kurum, yatırımcılara yaptığı sunumda Emlak Konut’un gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsü ve projeleri ile ilgili da bilgi verdi. Toplantıda Türkiye’ye genel bakış ile beraber konut sektörüne ait eğilimler, Türkiye’de ve dünyada konut ücretleri ve global ekonomideki gelişmelerin konut sektörüne tesirleri, teferruatlı grafiklerle ve sayısal verilerle değerlendirildi.istanbultokikonutlari.com

Emlakdays fuarında ilk gün yapılan toplantı ve sunumların yanı sıra Batışehir, My World Europe, Bahçetepe, Kayaşehir, Ispartakule ve Hoşdere projeleri de yerinde ziyaret edildi ve yatırımcılara bilgi verildi. Fuarın ikinci günü de İstinye arsası, Maslak 1453, Maltepe arsası, Sarphan Finans Park, Varyap Meridian ve İstanbul Finans Merkezi şantiye ve örnek daire gezileri yapıldı.

2015 yılında en az 10 bin konut satmak hedefimiz

Emlak Konut’un yabancı yatırımcının en çok seçenek ettiği şirketlerden biri olduğunu anımsatan Murat Kurum, “Son olarak Dubai fuarında ülkemizi 32 proje ile temsil ettik. Bu projelerin bazıları da Emlak Konut GYO’nun paylaşımlı olarak geliştirdiği projelerdir. 2013 senesinde satışlarımız 15 bini geçti. Ağustos ayı satış rakamlarımız, bir evvelki aya mukayese et 2 kattan fazla arttı. 1 Ocak – 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında ele geçirilen toplam gelirimiz ise 2 milyar 555 milyon 92 bin lira olarak hesaplandı. 2014 Yılsonu hedefimiz olan 10 bin bağımsız bölüm satış hedefimizi de yakalayacağımızı görüyoruz.” diye konuştu.

Önümüzdeki sene en az 10 bin konut satmayı amaçladıklarını izah eden Murat Kurum, satışta hiçbir sıkıntıları olmadığını, ciroyu her vakit yakaladıklarını, emellerinin projelerini değerleri ile satmak olduğunu dile getirdi.

Monako’dan 4.8 kat daha büyük

Emlak Konut GYO’nun varlık ve arsa büyüklüklerine de kıyaslama yaparak değinen Kurum, “Daha üzerinde proje uygulanmayan 9,57 milyon m2lik arsa stokuna sahibiz. Devam eden projelerin kapsadığı arsa yüzölçümü ise 2, 79 milyon m2 olarak Monako’dan 4.8 kat daha büyüklüğe sahip. Emlak Konut projelerinde bugüne dek 13 milyon m3 beton kullanıldı. Deriner barajı gibi dünyanın 6’ncı büyük barajında kullanılan beton ile 4 tane Deriner barajı yapılabilir. Ayrı olarak Emlak Konut projelerinde 1,2 milyon kilometre uzunluğunda inşaat demiri kullanıldı. Bu uzunluk Ekvatoru 30 defa sarabildiği gibi Dünya-Ay arası mesafenin de 4 katıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Konut fiyat artışları ‘balon’ değil

Fuarda, ‘Gayrimenkul ve Konut Sektörüne Bakış’ raporunda yer alan veriler de ele alındı. Araştırma raporunda da verildiği gibi gerek Türkiye genelinde, gerekse İstanbul özelinde yaşanan ücret artışlarının balon oluşturmaktan uzak olduğu ve artışın sağlam temel nedenlere dayandığı dile getirildi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın