Cerrahpaşa ve Çapa’yı TOKİ yapacak

Kategori: - - 11:10

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yükseköğretime de el attı. Üniversitelerin kampüs inşaatları İdare’nin yatırım programına girdi.

Bu kapsamda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın uluslararası bir bilim merkezine dönüştürüleceğini açıkladığı Ankara’da kurulacak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin kampüsünü TOKİ inşa edecek. Üniversite’yi modern tesislere kavuşturacak protokol İdare ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi arasında imzalandı. Ankara’nın Çubuk ilçesinde kurulacak üniversite 3 bin dönüm alana inşa edilecek. Doğu ve Güneydoğu illerinde yükseköğretim görecek öğrenciler için de Şırnak, Hakkari ve Batman üniversiteleriyle işbirliğine gidildi.

Şırnak Üniversitesi’ne eğitim binası, kültür merkezi, kütüphane, kafeterya, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, rektörlük konutu ve 25 adet rektörlük lojmanı inşa edilecek. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kompleksi, eğitim öğretim binaları, idari binaları, cami ve öğrenci yurtlarını da yeniden inşa edecek olan İdare, Giresun Üniversitesi binasının yanı sıra öğrenci evi, lojman, açık ve kapalı spor tesislerini yükseköğretime kazandıracak. TOKİ, Yıldız Teknik Üniversitesi’ne de lojmanlar inşa edecek.

TOKİ, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile Çapa Tıp Fakültesi binalarının yenilenmesi ve kampüslerinin yapılandırılması işini de programına aldı. Ekonomik ömrünü doldurmuş, depremle hasar görmüş tehlikeli binalarıyla yıllardır hizmet veren Cerrahpaşa ve Çapa binaları yeniden ele alınacak. İstanbul Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, 17 Kasım 2011 tarihinde, Tıbbi Onkoloji, Hematoloji/Diyaliz Ünitesi, Çocuk Polikliniği, KBB Polikliniği ve Kreş olmak üzere, ayrı ayrı binalarda bazı kolonlarda ve zeminin bazı bölümlerinde çatlamalar olduğu gerekçesiyle binaların boşaltıldığı bildirilmişti.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın