Binali Yıldırım’dan Kanal İstanbul uyarısı

Kategori: - - 17:28

Binali Yıldırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesiyle ilgili hazırlıkların bitme aşamasına geldiğini söyledi. Yıldırım, “Birkaç güzergah var. Bunlardan birisi olacağı kesin. Ama vatandaşın kumar oynamamasını tavsiye ederim. O güzergahlardan bir tanesi olacak” dedi.

“2023’te hizmete girecek, 2023 metre olacak”
Bakan Yıldırım, trenle Karabük’ten Zonguldak’a giderken gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Havacılığın Türkiye’de merkez haline geldiğini söyleyen Yıldırım, ‘Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’da yaptık. İstanbul Havalimanı 2003’te Avrupa’da 14’üncü sırada yer alıyordu. Geçen yıl 61.5 milyon yolcuyla 3’üncü oldu. Seneye muhtemelen yine 3’üncü olacak. Bizim önümüzde Londra var, Paris var. 2003’te 2 milyon transit yolcumuz vardı, şu anda 24 milyon transit yolcumuz var. Bu da gösteriyor ki Türkiye havacılığın merkezi haline geldi. İç hatlarda keza 26 havalimanının üzerine 29 havalimanı daha yaptık. Dolayısıyla hava yolu halkın yolu oldu. Hava ulaşımı olmayan bir çok illimiz de artık bu imkanlardan yaralanıyor. Türkiye’nin her tarafına her yerden hemen hemen uçuş yapılır hale geldi” dedi.

“Kanal İstanbul hazırlıkları bitti”

Bakan Yıldırım, Kanal İstanbul projesiyle ilgili hazırlıkların da bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Binali Yıldırım’dan Kanal İstanbul açıklaması
Kanal İstanbul’un çok önemli bir proje olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu projeyle ilgili bugüne kadar birçok çalışma yapıldı. Hazırlıklar büyük oranda bitti. Bundan sonrası artık uygulama için gerekli çalışmaları tamamlamaya kaldı. Yasal düzenleme ihtiyacı doğdu. Kanal İstanbul’u yapmak için bakanlığımızın da ilave bir yasal yetkiye ihtiyacı yok. Ancak imar düzenlemeleri için imar kanununda değişiklik yaptık. Mera kanununda da değişiklik yaptık. Kanal İstanbul üzerinde mera vasfındaki yerlerde doğrudan ayrı bir kamulaştırma bedeli olmadan kullanılabilecek. Hazırlıklar büyük oranda bitti. Modeli oluşturuyoruz. Model olarak cazibe alanlarını da dikkate alarak projeyi ekonomik-fizibil hale getirilmek için bu tip hesaplar yapılıyor. Güzergah konusu tabii ki başlarken açıklanacak. Herkes öğrenecek. Birkaç güzergah var. Bunlardan birisi olacağı kesin. Ama vatandaşın kumar oynamamasını tavsiye ederim. O güzergahlardan bir tanesi olacak.”

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın