Bakan Şimşek: ‘İnşaatta KDV indirimi yok’

Kategori: - - 11:03

kdv

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut sektöründe herhangi bir KDV indiriminin söz konusu olmadığını bildirdi. İnşaatta KDV indirimi
İnşaat sektörüne teşvik ve KDV indirimi gibi konulara yönelik bazı gazetelerde yer alan haberlere ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek, konut sektöründe herhangi bir KDV indirimine gidilmeyeceğini söyledi. İnşaatta KDV indirimi

Şimşek, konut stokunu eritmek için bir çalışma içinde olmadıklarını vurgulayarak, bu noktada inşaat sektörüne herhangi bir teşvikin ve oranların üzerinden bir indirimin gündemlerinde olmadığını belirtti.

STOKLAR ERİTİLMELİ

Bugün çeşitli gazetelerde yer alan haberlere göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu sözcüsü Vedat Demiröz, KDV ve vergi indirimi sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

İnşaat sektörünün Türkiye için önemli olduğunu belirten Demiröz, “Bu sektördeki yaşanan yavaşlamalar Türkiye’nin büyüme rakamlarını olumsuz etkiliyor. Daha önce mevcut konut stoklarının eritilebilmesi için bu sektöre yönelik uygulanan KDV’nin azaltılması söz konusu olmuştu. Bugünkü ortamda aynı şekilde yeni bir girişimin tekrar başlatılması artık farz oldu. Türkiye inşaat sektörünün yanında olmalı” demişti.istanbultokikonutlari.com

KDV 2013’te artmıştı

Demiröz, “Stok için belli bir tarih belirlenir. Ya 2014 sonuna kadar ya da 30 Haziran 2015’e kadar kadar satılacak projelerdeki konutların KDV oranlarının yüzde 8 ya da yüzde 1’e dek düşürülmesini kapsayacak bir düzenleme olabilir” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Demiröz, ayrıca inşaat projelerinde damga vergisi konusunda da sorun yaşandığını söyleyerek, aynı proje için defalarca vergi ödendiğini belirtmiş ve bu alanda da bir düzenleme geleceğinin sinyalini vermişti.

1 Ocak 2013’te yapılan bir düzenlemeyle konutta KDV sistemi değişmiş, konutun metrekare büyüklüğüne göre KDV yüzde 1’den yüzde 8 ve 18’e yükselmişti.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın