Afetzedeler Kayabaşı evlerine kavuştu

Kategori: - - 12:29

Afetzedeler Kayabaşı

Marmara depremi ve 2009 yılında yaşanan su baskınları sonucu evleri ağır hasar gören vatandaşlara kura çekimi ile yeni konutları verildi

Marmara depremi ve 2009 yılında yaşanan su baskınları sonucu evleri ağır hasar gören vatandaşlara kura çekimi ile yeni konutları verildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da katıldığı törende, uzun süre sonra yeni evlerine kavuşan hak sahiplerinin sevinçli oldukları göründü. Vali Mutlu, konut tesliminde yaşanan gecikmenin vatandaşların açtığı davalardan kaynaklandığını söyledi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından TOKİ’den alınan konutların kura çekimi Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Buradaki törene Vali Mutlu da katıldı. Mutlu, kısa bir konuşmanın ardından hak sahiplerinin merakla beklediği kura çekimini gerçekleştirdi. Noter huzurunda yapılan kura çekimi ile 58 daire hak sahibine dağıtıldı. Tören sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Vali Mutlu, “1999 depreminde evleri yıkılan 51 vatandaşımız ve 2009 sel felaketinde de evleri ağır hasar gören 7 vatandaşımız olmaz üzere toplam 58 afetzede vatandaşımıza kura ile evlerini teslim ettik. AFAD tarafından TOKİ‘den satın alınan 58 konutun kuralarını çekmek suretiyle hak sahiplerine teslim ediyoruz. Rabbim yurttaşlarımızı her türlü afetten muhafaza etsin. Devletimiz her zaman afetzedelerimizin yanındadır. Ümit ediyoruz başka acılar olmasın. Bu konutları Kayabaşı bölgesinde TOKİ’den aldık.” diye konuştu. Vali Mutlu, konutların teslim edilmesinde yaşanan gecikmenin vatandaşların açtığı davadan kaynaklandığını belirtti.

Öte yandan Taksim’de yayalaştırma çalışmaları sırasında tarihi kalıntılara ulaşılmasının sorulması üzerine Vali Mutlu, bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin titiz bir çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

Konutlarını teslim almanın sevincini yaşayan hak sahipleri ise geç olsa da evlerine kavuştukları için mutlu olduklarını kaydetti.
CİHAN

 
Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın