TOKİ İstanbul Projeleri, TOKİ başvuruları

Kategori: - - 20:39

2016 Toki Konut Projeleri Nerede Yapılacak? 2016 Toki Konut Projelerinden Kimler Yararlanacak? 2016 TOKİ başvuru ve sonuçları ne zaman? işte ayrıntılar

TOKİ’nin 2016 yılında uygulamaya koyacağı yeni projeler birçok dar gelirliye umut oluyor. Düşük kredilerle ev sahibi olmanın yolunu aşan yeni sistemin ne zaman ve nerelerde olacağı ise merak konusu. Toki Konut Projeleri Nerede Yapılacak Başvuru Tarihleri 2016 Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı, “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler” projesi kapsamında, 2016 yılında Gaziantep, Manisa, Şanlıurfa, İstanbul Başakşehir, Çankırı, Hatay, Konya ve Adana’da 60 bin konut üretecek.

TOKi, proje çerçevesinde şehirlere, kent kimliği ve merkezi unsurlarla siki bağları olan, halkın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki ve sosyal altyapı bulunan yeni yerleşim alanları kuruyor. TOKi kaynaklarından alınan bilgiye göre, projeleri aşamalı olarak hayata geçirecek olan idare, 2016’da 60 binin üzerinde yeni konut üretecek. “Konut talebi, deprem riski, kentsel dönüşüm ve kentleşme oranı”, projenin dört ana unsuru olarak belirlendi.

İSTANBUL BAŞAKŞEHİR’DE 7 BİN 500 KONUT ÜRETİLECEK

İstanbul’daki en büyük konut bölgesi olan Basaksehir ilçesinde 7 bin 500 yeni sosyal konut üretilecek. 3 bin 500 konut üretiminin devam ettiği bölgedeki konut üretimi de “mahalle” konseptinde gerçekleştiriliyor. Kayaşehir’de hayata geçirilecek proje ile komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, dayanışma kültürünün artırılması, semt sakinleri ve esnafın iç içe olması hedefleniyor.

– Manisa’da yatay mimari örneği uygulanacak TOKi’nin Manisa Akgedik’te 5 bin konut üretim kapasitesine sahip 1 milyon 500 bin metrekarelik proje alanı bulunuyor. ilk etapta dar gelirli vatandaşlar için bin 101 konutun uygulamaya alındığı bölgede, TOKi tarafından düzenlenen “7 iklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışmasında Ege Bölgesi birinciliğini kazanan proje hayata geçiriliyor.

TOKİ’DEN KAYABAŞI VE TUZLA’YA 680 KONUT

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca İstanbul’un iki ilçesinde konut projeleri ihaleye çıkacak. TOKİ’nin ihaleye çıkaracağı projelerden biri Başakşehir Kayabaşı’nda yer alıyor.

TOKİ Kayabaşı projesi 448 konuttan meydana gelecek. ‘Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İkmal İnşaatı İşi’ ihaleye çıkan proje kapsamında ayrıca 15 dükkanlı bir ticaret merkezi ve bir de sadece dükkan yer alırken camii yapılması da planlanıyor.

TOKİ Başakşehir Kayabaşı projesinin ihalesi 25 Mayıs 2016 tarihinde saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

TOKİ’DEN ANADOLU YAKASINA 232 KONUT

TOKİ İstanbul anadolu yakası konut projesi Tuzla’da yer alıyor. ‘Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi’ olarak gerçekleştirilecek ihaleye konu proje; Orhanlı Mahallesi’nde 879 parselde konumlandırılacak. İhaleye konu TOKİ Tuzla projesinde 232 konut yer alacak.

TOKİ Tuzla 2016 projesinin ihalesi 9 Haziran 2016 tarihinde saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

TOKİ EMEKLİLERE EV ŞARTLARI VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

TOKİ emeklilere ev başvuru işlemi yoğun istek üzerine 14-31 Mart’ta ön talepler ile başlayacak ve toplamda 18 ilde 3.361 konut yapılacak. Bunun için ilk önce kimlik kartı ile bankaya gidilmesi gerekiyor. Emekliye ikinci bahar projesi için başvuru yapılabilecek bankalar Ziraat Bankası ya da Halk Bankası oluyor. TOKİ emeklilere ev şartları arasında bir de ilk olarak 500 TL’lik bir başvuru ücreti yatırmanız gerektiği belirtiliyor. Dar gelirliye ev projesi ile on yedi ilde toplamda 4.354 evin inşa edilmesi hedefleniyor. Ön taleplerin çok fazla olması durumunda kura işlemine gidilecek ve kura çekilerek projeden faydalanacak emekliler belirlenecek, işlemde adı çıkmayan kişiler ise yatırdıkları beş yüz liralık bedeli geri alması mümkün olacak. Daha sonra sözleşmeler imzalanacak ve bu projeye konut sahibi olanlar katılamayacak. Çok önemli olan ve dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise başvuru yapan kişi üzerinde başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayetindeki çocuklar üzerine tapuda kayıtlı kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün ve konutun bulunmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra konut projesi için başvuru yaptığı il de en az 1 yıl gibi bir süre yaşıyor olması da gerekiyor. En önemli şartlardan diğeri ise başvuru yapan hane gelirinin en çok 3.200 TL olması idi. Mehmet Şimşek, yaptığı açıklama ile Borsa İstanbul’da gayrimenkul sertifikalarının işlem görmesi amacıyla çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Bakan Güldemet Sarı ev alacakların aylık gelir durumunun 3.200 TL altında ve üzerinde olmaması konusuna dikkat çekti. Emekliye ev imkanı 2023’e kadar sürecek. Bu evlerde eşi ölen kadınlar ve engellilere öncelik verilecek. Vatandaşlar 2+1 konutlara 270 ay vadeyle, aylık 130 lira, toplamda ise 35 bin lira ödeyerek sahip olabilecek. 1+1 konutlar için ise yine 270 ay vadeyle, aylık 100 lira taksitle, toplamda 27 bin lira ödenecek. Karadeniz Ereğili’de de yapılacak olan evler için Türkiye Emekliler Derneği 2. Başkanı Saip Erarslan şunları söyledi “Biz Kdz. Ereğli’de TOKİ için emeklilerimizden 7 bin müracaat aldık. Bu başvurular Başkanlığa sunuldu. Şu anda her şey olumlu gidiyor. Arsa noktasında da hiçbir sıkıntı yok. Kdz. Ereğli’de daha önce TOKİ’nin konut yaptığı Korubaşı Mahallemizde biri 65 bin, biri 33 bin metre kara olmak üzere 4 parselde toplam 118 bin metre kare hazine arazisi var. Buranın bir kısmı imara açılmış, bir kısmı duruyor. Belediye olarak eğer buranın imarı yapılırsa emeklilerimiz sizin sayenizde uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olacak. Göreve geldiğiniz günden bu yana emeklilerimiz için elinizden gelen çabayı gösterdiğinizi hep gördük.

Emeklilerin TOKİ konutlarından faydalanması içinde üzerinize düşen görevi yapacağınıza inanıyorum.” dedi. Türkiye Emekliler Derneği Kastamonu Şube Başkanı İsmail Buturoğlu, “Emeklilerimiz Halk Bankası’na giderek ön konutlar için ön başvuru yaptırdı ve kuraya girmeye hak kazandı. Kura çekimi sonucunda emeklilerimiz kendi evlerine sahip olacaklar. İlerleyen dönemlerde ikinci etap başvurumuzu yapacağız ve hedefimiz olan 1000 konuta ulaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kastamonu merkezde yapımı duyurulan 200 konut projesi ilk aşamada gerçekleşecek olan konut projesidir. Yani başlangıç sayısı 200’dür. Kastamonu merkeze yapılacak 200 konutun ardından peyderpey konut yapımına devam edilecek. Bu çalışmalar ile Kuzeykent tarzında havaalanı istikametine Güneykent doğacak. Kastamonu’da yeni bir şehrin doğuşuna Türkiye Emekliler Derneği öncülük etti. İnşallah yeni projeler üreterek emeklilerimizin hak ettikleri değeri almaları için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret edeceğiz.” dedi.

Etiketler:, , , , , , ,

TOKİ İstanbul Projeleri, TOKİ başvuruları için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. Mehmetcan Anart  yorumladı. 00:25 - 25 / 05 / 2020:

    Evim olsun istiyorum.

  2. Mehmetcan Anart  yorumladı. 00:27 - 25 / 05 / 2020:

    Ailede tek çalışan benim,ailemin başını koyacak bir evim olur inşallah

Bir yanıt yazın