36. İstanbul Maraton Koşusu Yapıldı

Kategori: - - 11:33

iki kıta

Türkiye’nin uluslararası arenadaki en önemli koşu etkinliği ve dünyada kıtalararası koşulan ilk ve tek yarış olan Vodafone 36. İstanbul Maratonu yine renkli görüntülere sahne oldu.

Vodafone 36. İstanbul Maratonu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği startla başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından, Vodafone’nun isim sponsorluğunda “#birsebebivar” sloganıyla gerçekleştirilen Vodafone İstanbul Maratonu, 118 farklı ülkeden 25 bini aşkın sporcuyu, iki kıtayı birleştiren Boğaziçi Köprüsü’nde buluşturdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, start öncesi yaptığı kısa konuşmada atletlere başarılar dilerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ta İstanbul’un önemli günlerden birini yaşadığını söyledi. Başkan Topbaş, İstanbul aşkına koşulduğunu belirttiği kısa konuşmasında tüm sporculara başarılar dilerken, İstanbullulara da sağlık sıhhat ve afiyet dileklerini sundu.istanbultokikonutlari.com

Vodafone 36. İstanbul Maratonu elit atletler (42 km 192 m) startının verilmesiyle başladı. Anadolu Yakası, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden verilen startla atletler yarışa başladı. Ardından ise 15 km, 10 km ve Halk Koşusu olarak bilinen 8 km koşularının startı da Anadolu Yakası, Altunizade Köprüsü’nün hemen önünden verildi.

36. İstanbul Maratonu’nu Faslı Hafid Chani kazandıistanbultokikonutlari.com

Vodafone 36. İstanbul Maratonu’nu Faslı Hafid Chani 2.11.58’lik derecesiyle birinci sırada tamamladı. Maratonu Etiyopyalı Gebo Burka 2.12.25’lik derecesiyle ikinci, Kenyalı Michael Kiprop’ta 2.12.41’lik decesiyle üçüncü sırada tamamladı. Kadınlarda ise Etiyopyalı Amane Gobena 2.28.47’lik derecesiyle birinci sırada tamamladı. Altunizade’den başlayan ve Sultanahmet Meydanı’nda sona eren Vodafone 36. İstanbul Maratonu’nun kadınlar kategorisinde Etiyopyalı Amane Gobena’nın ardından yine Etiyopyalı Salomie Getnet 2.30.38’lik derecesiyle ikinci, Ukrayna’dan Olena Burkovska 2.31.32’lik decesiyle üçüncü sırada yeraldı. Rusya’dan Tatyana Petrova 2.31.48’lik derecesiyle 4. olurken, Türkiye adına yarışan Elvan Ebeylegesse 5., Ümmü Kiraz ise 6. sırada yarışı tamamladı.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın