2019’da Bitecek Dev Projeler

Kategori: - - 10:45

dev proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; kentte yapımı devam eden Avrasya Tüp Geçişi, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı ve Marmaray’a bağlantılı olarak metro çalışmaları, karayolu, raylı sistemler, teleferik, yeni meydanlar ve kültür merkezlerini 2019’a yetiştirmek için çalışmalarını hızlandırdıTürkiye’deki ekonomik ve sosyal yaşamın omurgasını oluşturan İstanbul’da yapımı devam eden mega projelerin hızlandırılması için özel yol haritası hazırlanıyor. 2014 yerel seçimlerinin ardından, 2015’te yapılan iki genel seçimle birlikte 2019 seçimlerine güçlü bir şekilde hazırlanmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte devam eden ve yapılması planlanan çalışmalar için ilçe belediyeleriyle birlikte projeleri masaya yatırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığındaki ekip, ilçe belediyelerinin taleplerini dinleyerek, yapılması istenen çalışmalar için kapsamlı eylem planı oluşturuyor.

PROJELERE HIZ VERİLECEK
Metro, köprü, yol, kentsel dönüşüm ve çevre yatırımları gibi uzun soluklu projelerin ivedilikle tamamlanmasını öngören yol haritasına göre, 2016-2017 döneminde projelerin İstanbullulara kazandırılması hedefleniyor. Avrasya Tüp geçişi, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, metro çalışmaları ve Marmaray projesi devam ediyor. Üç bölgeye ayrılan İstanbul’da belediye başkanlarıyla biraraya gelen Topbaş, acil, orta ve uzun vadede yapılması talep edilen projeleri dinledi. Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarıyla gerçekleştirilmesi öngörülen projeler arasında, meydan düzenleme, karayolu, raylı sistemler, teleferik, kültür merkezleri, spor salonları gibi talepler yer aldı. 2019’da önemli yatırımların çoğunun hizmete sokulması amaçlanıyor.

3. HAVALİMANI 2018’DE AÇILACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’ndaki taksiciler kooperatifini ziyaret etti. Şoförlerle, yaptıkları iş dolayısıyla iftihar ettiğini söyleyen Yıldırım, “Yeni havalimanı ile ilgili bir endişeniz olmasın. Orada daha geniş imkanlarla, daha fazla iş imkanıyla var olmaya devam edeceksiniz” dedi. Yıldırım, “Üçüncü havalimanındaki çalışmalar planladığımız şekilde iyi gidiyor. Hatta biraz da planladığımızın önünde diyebilirim. 90 milyon kapasiteli ilk bölümü, 2018 yılının ilk çeyreğinde açılmış olacak” dedi. Yıldırım, üçüncü köprü bağlantı yollarının ihalesinin ise firmaların talebi doğrultusunda 2 ay kadar ertelendiğini belirtti.

KANAL İSTANBUL, KENT ANAYASASINA GİRİYOR
Türkiye’nin en önemli ulaşım projesi olarak yapımı planlanan Kanal İstanbul projesi için, İstanbul’un 100 binlik planlarında revize çalışması yapılıyor. Birçok bakanlık ve devlet kurumunun birlikte çalıştığı etüd çalışmaları kapsamında, İstanbul’un mega projeleri için yeni strateji geliştiriliyor. Çalışmalar, yasal olarak tüm aşamalar gözden geçirilerek yürütülüyor. Bu kapsamda 100 binlik plan çalışmaları hazirana kadar tamamlanacak. Ardından etüd ve saha çalışmaları için yıl sonuna kadar ihaleye çıkılması bekleniyor.

Etiketler:, , , , , ,

Bir yanıt yazın