Yenibosna’daki Sorunlu Arsaya 440 milyon TL

Kategori: - - 09:32

yenibosna

İstanbul Yenibosna’daki TUSKON’un hukuka aykırı dediği 36 dönüm arsanın ihalesini 440 milyon teklif sunan Baş Yapı ve Doğa Şehircilik kazandı.Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ’nin “Bahçelievler Yenibosna arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi” ihalesine en yüksek teklifi, 440 milyon lirayla “Doğa Şehircilik İç ve Dış Ticaret AŞ – Baş Yapı İnşaat Taahhüt ve Turizm Sanayi Dış Ticaret Ltd Şirketi İş Ortaklığı” verdi.

Emlak Konut GYO’nun, Bahçelievler Yenibosna arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesinin ikinci oturum sonucuna ilişkin açıklaması Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlandı.
Açıklamada, ihaleye gelen en yüksek teklifin, arsa satışı karşılığı satış toplam geliri 440 milyon lira, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri 171 milyon 600 bin lira, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı yüzde 39 ile “Doğa Şehircilik İç ve Dış Tic. AŞ-Baş Yapı İnş. Taah. ve Tur. San. Dış Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı” tarafından verildiği kaydedildi.
Tekliflerin değerlendirme aşamasında olduğu belirtilen açıklamada, ihaleye esas taşınmazların tespit edilen asgari bedelinin 63 milyon 564 bin 95 lira olduğu bilgisi de paylaşıldı.istanbultokikonutlari.com

– TUSKON ihaleye itiraz etmişti

Bu arada, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), söz konusu arazinin Maliye Bakanlığı’nın ihalesi sonrasında kendilerine tahsisinin ön izin süresinin uzatılmayarak iptal edildiğini, bu durumun yargıya taşındığını ve iptal kararının yürütmesinin durdurulduğunu savunarak, arazinin Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkarılmasına itiraz etmişti.
Emlak Konut GYO ise bu iddialar üzerine KAP’ta yayınlanan açıklamada, bahse konu taşınmazın 23 Mayıs 2014 tarihli Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ile bedeli mukabilinde TOKİ’den satın alındığını ve tapu devrinin 29 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirildiğini belirtmişti. Açıklamada, “Söz konusu taşınmazın tapu kaydı üzerinde BEDAŞ lehine 2942 Sayılı Kanunun 7. Maddesine dayalı şerh dışında herhangi bir takyidat ya da şerh bulunmadığı gibi ihale sürecini durdurmaya yönelik herhangi bir mahkeme kararı da söz konusu değildir. Bu nedenle ihale süreci kendi takvimi çerçevesinde devam etmektedir” ifadelerine de yer verilmişti.

Etiketler:, , , , , ,

Bir yanıt yazın