Yeni Başbakanlık Binası

Kategori: - - 08:43

Başbakanlık yeni hizmet binasına taşınıyor. TOKİ tarafından 150 dönüm arazi üzerine inşa edilecek Başbakanlık kampusünde, Selçuklu mimarisinin kulanılması planlanıyor. Ayrıca yeni bina Türkiye’nin en iyi korunan ve en güvenli kamu kurumlarından biri olacak.En az Cumhuriyet tarihi kadar eski. Bu nedenle de Başbakanlık eski bina olarak tarif edilir başkentte o tarihi mekan. Sadece tarihi değil aynı zamanda 1. Derece SİT alanı ve artık görevini yepyeni bir binaya, daha doğrusu kampüse bırakmaya hazırlanıyor. Eski bina ise müze olacak.

Başbakanlık yeni hizmet binası için düğmeye bastı. Hedef Çankaya Köşkü’nde olduğu gibi Başbakanlık’ın tüm merkez teşkilatlarını bir araya toplamak. Yer olarak ise Söğütözü’ndeki Orman Genel Müdürlüğü’nün arazisi seçildi.

Başbakanlık’ın yeni hizmet binası’nda, Selçuklu mimarisinin izlerinin de belirgin bir şekilde hissedileceği belirtiliyor.

İşte o yüksek tavanlı odalar, geniş kapılı yapılar, yeni Başbakanlık binasında da görülecek. En fazla 3 katlı olacak binalarda bulunan odaların yüksekliği ise 4-5 metreyi bulacak. Kampusun protokol girişi Devlet Mezarlığı’nın olduğu bölümde yer alacak. Ama tek giriş kapısı olmayacak. Tıpkı Meclis ve Çankaya Köşkü’ndeki gibi birkaç giriş kapısının olması planlanıyor.

Yapımının tamamlanmasının ardından yeni Başbakanlık, Türkiye‘nin en iyi korunan ve en güvenli kamu kurumlarından biri olacak.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın