Üretim Bandında 10 Bin Konut

Kategori: - - 10:35

kentsel dönüşüm

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2012 tarihinde törenle Türkiye’deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Esenler’deki çalışmalar, “Esenler’de hayatı yeniliyoruz” sloganıyla aralıksız devam ediyor.Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak bilinen ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2012 tarihinde törenle Türkiye’deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Esenler’deki dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Esenler’de kentsel dönüşüm projesiyle Deprem ölçekli çalışmalar birlikte yürütülüyor. İlçenin 6 ayrı bölgesinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını gören vatandaşlar, kendi evlerinin de projelere dahil edilmesi için belediyenin kapısını aşındırıyor.

İLK KONUTLAR VERİLDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenler Belediyesi’nin ortaklaşa “Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın” sloganıyla Esenler’de yürüttüğü kentsel yenileme çalışmalarında ilk konutlar, hak sahiplerine geçen şubat ayında teslim edildi. Turgutreis Mahallesi’nde toplam 8 bin 800 metrekare alan içerisinde, Esenler Belediyesi ile KİPTAŞ’ın ortaklaşa yürüttüğü projenin ilk etabında 282 konutta vatandaşlar oturmaya başladı. Şimdi projenin ikinci etabı için kazma vuruldu ve yıkımlar sürüyor.

262 KONUT AĞUSTOS’TA
Esenler’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının bir diğer adresi de Oruçreis Mahallesi. Yaklaşık 72 bin metrekare alanda yürütülen dönüşüm çalışmaları Esenler Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde devam ediyor. Projenin ilk etabındaki 262 konut inşaatı tamamlanmak üzere ve Ağustos ayında hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Rezerv konutların tesliminden sonra proje, ikinci etapla devam edecek.

BİN 200 BAĞIMSIZ BÖLÜM YIKILDI
5 Ekim 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle yıkımların başladığı Havaalanı Mahallesi’nde ise toplam 253 binada bin 198 bağımsız konut yıkıldı. Bu mahallede kiracı olan toplam 300 aileye kişi başı bin TL taşınma parası ödendi. Mülk sahibi bin 110 aileye de aylık 500 lira kira ödenmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Esenler Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü projede, konutların inşasına ağustos ayında başlanacak. Toplam 72 bin metrekarelik alanda 2 bin 900 konut inşa edilecek.

YÜZDE 65 YEŞİL ALAN
Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye’de ilk “riskli alan” ilan edilen mahallelerden birisi olan Havaalanı Mahallesi’ndeki projede, yüzde 35 yapılaşma, yüzde 65 yeşil alan olacak. Toplam 7.000 araçlık kapalı otoparkın da yer alacağı projede konutlar, ekolojik bina konseptinde olacak. İnşaat başladıktan sonra 24 ay içinde konutların hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.

2 KULEDE 800 KONUT
“Riskli alan” ilan edilen ve kentsel dönüşüm çalışmalarının start aldığı mahallelerden birisi de Tuna Mahallesi’nde. Burada da toplam; 77 binada 350 bağımsız bölüm yıkılacak. Tuna Mahallesi’nde; 25 bin metrekarelik alana 28’er katlı iki kulede toplam 800 konut inşa edilecek. Sosyal donatıların da yer alacağı kulelerin ilk üç katında ticari üniteler ve yaşam alanları yer alacak. Projede, 1+1, 2+1, 3+1 ve sınırlı sayıda 4+1 daireler yer alacak.

10 BİN KONUT ÜRETİM BANDINDA
Esenler’deki bir diğer dönüşüm noktası ise Çiftehavuzlar Mahallesi. 85 bin 300 metrekare alan içerisinde 154 yapı ve 854 bağımsız birim bulunuyor. Proje alanı içerisinde yaklaşık 1500 konut üretilmesi hedefleniyor. Menderes Mahallesi’nde (Dörtyol Meydanı’nda) KİPTAŞ ile birlikte 850 konutluk Esenler 2023 projesi üzerinde çalışılıyor. Esenler Belediyesi’nin öncülülüğünde ilçenin başka mahallelerinde de kentsel yenileme çalışmalarına dönük hazırlıkların devam ettiğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Şu anda ilçemizde 10 bin 234 konut üretim bandına girmiş durumda” dedi.

“Van DEPREMİ MİLAT OLDU”
Esenler’in zemin itibari ile sağlam fakat konut stoğu açısından son derece sıkıntılı olduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler’de yaklaşık 27 bin bina var. Ancak 15 binin imar dosyası bile yok. 146 bin bağımsız bölümden yaklaşık 100 bininin ivedilikle dönüştürülmesi gerekiyor. Van Depremi öncesinde çalışmalara başlamıştık. O zaman sahada vatandaşlarla konuşurken çok büyük zorluklar çektik. Van Depremi adeta kentsel dönüşüm çalışmaları için milat oldu. Vatandaş dönüşüme daha sıcak bakmaya başladı. Kentsel dönüşümde 3 önemli husus var, o da; devlet aklı, siyasal akıl ve toplumsal akıl. Devlet aklında sorun yok. Devlet ciddi bir şekilde dönüşüme katkı sunuyor. Ancak siyasal akılda bir sorun var. Burada ‘rantsal dönüşüm var’ diyenler, Esenler Havaalanı Mahallesi’ni bir görsünler. 6 katlı binalarda temel yok, demir yok. Şu anda açık hava müzesi gibi, isteyen herkes görebilir. Kentsel dönüşümü siyaset üstü görüp, ulusal bir mesele olarak düşünmeliyiz” dedi.

“10 YILDA YÜZDE 30’U YENİLENİR”
“Esenler’de hayatı yeniliyoruz” sloganıyla yürütülen kentsel dönüşüm projeleri ile bir taraftan mülkiyet sorunları çözülürken, bir taraftan da donatı standartları ve yapı kalitesi yüksek yaşanabilir kentsel mekanların oluşturulduğunu kaydeden Göksu, “Esenler’de 1 kilometrekareye 68 bin kişi düşüyor. İstanbul nüfus ortalamasının 5 katı nüfusa sahibiz. Şu anda kentsel dönüşüm ilçemizde büyük bir ivme kazandı. Konutlar hak sahiplerine teslim edildikçe vatandaşlar sürekli belediyeye gelip, ‘Başkanım bizim binayı da dönüşüm projesine dahil et’ diyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları bu hızla devam ederse Esenler’de 10 yıl içinde konutların yüzde 30’unun yenileceğini tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın