50 bin konut askeri alana taşınacak

Kategori: - - 13:13

Esenler Emlak Konut

İstanbul Esenler’de 3 yılda 24 bin 841 konut yenilendi. Sırada 75 bin konut daha var. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “50 bin konutu askeri bölgeye taşıyacağız. Yıktığımız yerleri ise imara açmayıp ilçemizdeki yeşil alanı 20 katına çıkaracağız. Ayrıca Hasdal Kışlası’na ise dünyanın en büyük şehir parkını kuracağız” dedi.

Vatandaşın rızasının temel alındığı ve yüzlerin güldüğü İstanbul Esenler’de kentsel dönüşümün tatlı telaşı tüm hızıyla sürüyor. Bugüne kadar 24 bin 841 konutun dönüştüğü ilçede evi dönüşen hem yeni bir evde oturmanın hem de değer olarak daha yüksek fiyatlı evlere sahip olmanın mutluluğunu yaşıyor. Dönüşüm için sırasını bekleyenler ise biran önce yeni evleri için kazmaların vurulmasını bekliyor. Nefes alınacak alanlar oluşturduğu ve emlak fiyatlarını katlayan dönüşüme gösterilen ilgiyi arttırıyor.

DÖNÜŞÜMDE %25 BİTTİ
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “Dönüşüm için çalışmalara ilk başladığımızda toplam 100 bin konutun yıkılıp yeniden yapılması gerekiyordu. Şimdiye kadar 24 bin 841 konutu rızaya dayalı ve herkesi memnun edecek şekilde teslim ettik. Şimdi sıra 75 bin konutun yenilenmesine geldi. 50 bin konutu askeri bölgeye taşıyacağız. Yıktığımız yerlere ise kesinlikle yeni bina yapmayacağız, imara açmayıp Esenler’deki yeşil alan miktarını kat kat arttıracağız” bilgisini verdi.

32 BİN KONUT YIKILACAK
Başkan Göksu, yeni park alanı için yıkılacak konut sayısının 32 bin olduğunu söyledi. Bununla ilgili de tüm hak sahiplerinin rızasını aldıklarına dikkat çeken Göksu, dönüşümde olmazsa olmaz 3 prensiple hareket ettiklerini bunların sırasıyla rıza, şeffaflık ve sürdürebilirlik olduğunu aktardı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞEHİR PARKI OLACAK
Dünyanın en büyük şehir parkını Esenler’e yapacaklarını belirten Göksu, bu dev şehir parkını Esenler Belediyesi‘ne devredilen 8,7 milyon metrekare büyüklüğündeki askeri alanda yapacaklarını ifade etti. Parkın toplam büyüklüğünün 2.5 milyon metrekare alan olacağını anlatan Göksu, “Bu şehir parkı, dünyadaki örnekleri ile yarışacak. Şu anda Esenler’in 335 bin metrekare olan park ve yeşil alanı, yeni parklarla birlikte 6.8 milyon metrekareye çıkarak yaklaşık 20 kat artacak” diye konuştu.
DEPOLARDAKİ ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK
Park içinde dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi de yer alacak. Dünya Sanat Eserleri Müzesi, hükümetin eylem planına da girdi. Şu anda depolarda bekleyen tarihi sanat eserleri burada sergilenme imkanı bulacak. Müzeyi her yıl yaklaşık 10 milyon turistin ziyaret etmesi hedefleniyor. Toplam, 1 milyon 658 bin metrekare büyüklüğündeki Metris Kışlası’nda her biri farklı büyüklüklerde binicilik, cirit atma gibi etkinliklerin de yapılabileceği farklı tematik parklar da yapılacak.
AÇILIŞ İÇİN SON VİRAJ
Halkı esas alan yönetim anlayışından asla vazgeçmediklerini ve bundan sonra da vazgeçmeyeceklerini belirten Göksu, parkın içindeki donatılar hakkında da bilgi verdi. Göksu, “Metris Kışlası içinde çalışmaları devam eden 189 dönüm arazi var. Bu alanın içinde 50-60 yıllık ağaçlar arasında dinlenme alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, hayvanat bahçesi ve açık havada spor alanları olacak. Halkın kullanımına yönelik ve işletmesi belediyeye ait olan kafeler, restoranlar planlıyoruz. Parkı yılsonuna kadar açmayı hedefliyoruz” dedi.
Vatandaş dönüşüm için zorluyor
Yeni dönüşümler için yoğun bir mesai harcadıklarını belirten Göksu, vatandaşın da kendilerini dönüşüm için zorladığını söyledi. İlk kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşı ikna etmek için gece gündüz toplantılar yaptıklarına dikkat çeken Göksu, “Dönüşümler sorunsuz ilerleyip evler zamanında teslim edilince vatandaş şimdi kendisi belediyeye gelerek bizi de dönüştürün diye baskı yapıyor. Bu da doğru iş yaptığımızı gösteriyor” şeklinde konuştu.
TOKİ ile 8 ayrı projede çalışmalar hızlandı
Esenler’de devlet eliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında şimdiye kadar 3 ayrı projede toplam 2.972 konut hak sahiplerine teslim edildi. Son 5 yılda özel sektör eliyle de ilçede 21 bin 869 konut yenilendi. İlçenin değişik noktalarında yine devlet eliyle yürütülecek 8 ayrı projede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında ise yaklaşık 11.000 konutun üretilmesi hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Esenler Belediyesi işbirliğinde yürüyen projeler değişik aşamalarda devam ediyor. Yeni kentsel dönüşüm çalışmalarında ilk kazma Çiftehavuzlar Mahallesi’ne vurulacak. Bin 3 300 konutun yapılacağı 85 bin metrekarelik alana ilgili gerekli altyapı çalışmaları tamamlandı.
Askeri alanda 15 temmuz similasyonu
Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmak için girişilen hain darbe girişiminde Esenlerin 10 şehit verdiğini ve 40’ın üzerinde gazisinin bulunduğunu belirten Tevfik Göksu, “Bu günü unutturmayacağız. Metris Kışlası’nda askeriyemizin
boşalttığı 189 dönüm arazide ismine ’15 Temmuz Şehitler Parkı’ dediğimiz güzel bir park yapıyoruz. Burada şehitlerin anıtları ve kitabelerinin yanı sıra 15 Temmuz Simülasyon Merkezi de yer alacak. Bu parkı ziyaret edenler 15 Temmuz’da Türkiye’de ne yaşandıysa bu merkezde izleyebilecek” şeklinde konuştu.

Etiketler:, , , , ,

50 bin konut askeri alana taşınacak için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Şakir yılmaz  yorumladı. 19:54 - 19 / 12 / 2020:

    Sayın başkan kiracılar için ne düşünüyorsunuz.

Bir yanıt yazın