Tuzla kamulaştırma protestosu yapıldı

Kategori: - - 03:43

tuzla kamulaştırma protestosu

TUZLA‘nın Orhanlı Mahallesi’nde TOKİ tarafından yapılmak istenen istimlak ile ilgili mahalle sakini yaklaşık 250 kişi “Tuzla’da TOKİ yıkımlarına hayır” yürüyüşü düzenledi. tuzla kamulaştırma protestosu

ÇEVREDEKİ VATANDAŞLARDAN DESTEK

“Kamulaştırma bahane rant şahane”, “TOKİ ellerini evlerimizden çek” yazılı pankartlar açan grup, “TOKİ yasası sermayenin kasası”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” şeklinde sloganlar atarak Mescit Mahallesi’nden Orhanlı Mahallesi Merkezi’ne kadar yürüdü. Alkış ve sloganlar eşliğinde merkeze kadar yürüyen mahalle sakinlerine çevredeki vatandaşlardan da alkışlarla destek geldi.

“EVLERİNİZİ YIKACAĞIZ DİYORLAR”

Orhanlı Mahallesi sakinleri merkeze geldiklerinde burada basın açıklaması yapıldı. Grup adına açıklamayı yapan Orhanlı Dayanışma Komisyonu üyesi Aysel Genç, yaklaşık 3 yıldır TOKİ tarafından mahallelerinde istimlak-kamulaştırma hesapları yapıldığını öne sürerek, Orhanlı Mahallesi’nde yeni hava alanı için aydınlatma alanı yapılacağını belirtti.

Öncelikle 17 hane için TOKİ’nin talepte bulunduğunu ifade eden Genç, “17 hane ile gelen talep önce 300 sonra da 700 haneye çıktı ve şu anda istenen 5 bin hanelik alandır. TOKİ pazarlığa çağırdığı kişilere, ‘Tapunuz var ama imarınız yok, işgalcisiniz, istersek kamulaştırma kanunu ile zorla alırız’, ‘Acele Kamulaştırma Kapsamına aldık, evlerinizi yıkacağız diyorlar’ ” dedi.

“TAPULU MALLARIMIZ ZORLA ELİMİZDEN ALINIYOR”

Mahalle sakinlerinden Ekrem Servi, TOKİ’nin Başbakanlık imzası ile ‘Acele Kamulaştırma Nedeniyle El Koyma’ faaliyetinin olduğunu belirterek, “Bizim evlerimiz tapulu olmasına rağmen TOKİ herhangi bir tebligat yapmadan bizi mahkemeye verdi” diye konuştu. 15 yıldır Orhanlı Mahallesi’nde oturan Yaşar İlbars ise tapulu mallarının zorla ellerinden alınmak istendiğini belirtti. tuzla kamulaştırma protestosu Grubu açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Etiketler:, , , ,

Tuzla kamulaştırma protestosu yapıldı için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. HIDIR GENÇ  yorumladı. 14:18 - 30 / 11 / 2018:

    Tuzla Aydınlı konaşlı mah.oturmaktayım.Şüphesiz Toki kurumu halkın bir kurumudur.Halk için çalışan bir kurum halkın istek ve taleplerinide görmezden gelemez.Aynı mahlenin bir kısmına Tuzla Belediyesinin verdigi bir imar arasında 3.metre bir yan tarafındaki binayı keserek bir kısmınıda toki alanına koyarak imar çıkarılmak isteniyor.eşit vatandaşlık nerde.ayrımcılık yapılmakta.toki imarında0/46.kesinti yapılırken11 parselin üstündeki yapıların yıkılması şartıyla imar verilecegi burda sadece insanları tasfiye etmekten başka bir durum degildir.ist 0/70 aynı şartlarda yapılmış ve belediyelerin imarıyla düzenli hale getirilmiştir.bizlere ev yaparken kesmiş oldukları cezaları alan kurumlar suçlu degilde halkmı suçlu.onun için konaşlıda yapmak istediginiz imar mağduriyet yaşatmakta.bu imarı kabul etmemeiz mümkün degil.devlet gücünü kullanarak bizleri burda atmanız da adalet degildir.

Bir yanıt yazın