Başakşehir TOKİ arazisi ‘nin imarı değiştirildi mi?

Kategori: - - 22:58

Başakşehir TOKİ arazisi

TOKİ kendi mülkiyetindeki 6 bin 300 metrekarelik parsel için imar planını değiştirdi. Başakşehir TOKİ arazi , “özel sağlık tesisi” alanı yapıldı. 

Başakşehir TOKİ arazisi

Başakşehir Hoşdere’de 6 bin 300 metrekare büyüklüğündeki TOKİ’ye ait parselin imarı yine TOKİ tarafından değiştirildi. Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; plan değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı ve itirazlar için askıya çıkarıldı.

Plan değişikliği açıklama raporunda yer alan bilgilere göre 2003 tarihli planlarda “yeşil alan” fonksiyonuna sahip parsel, 2010’da yakınındaki başka parseller ile arasında fonksiyon değişikliği yapılarak “yönetim alanı” yapıldı. Başakşehir TOKİ arazisi

TOKİ: ARAZİMİZ ÜZERİNDE TASARRUFTA BULUNAMIYORUZ
Raporda, Kamulaştırma Kanun’a göre planlama alanının geçmiş planlama çalışmalarının yürürlüğe girmesini takip eden 5 yıllık süreçte herhangi bir kamulaştırma olmadığı için parsel sahibinin anayasal güvence altında olan mülkiyeti üzerinde tasarrufta bulunma hakkını etkin şekilde kullanamadığı ifade edildi. Bu sebeple yeni bir planlama çalışması yapıldığı belirtildi.

Yeni plan ile parselin yüzde 80’i özel sağlık tesisi alanı, yüzde 20’si park yapıldı. Plan değişikliği ile parseldeki toplam inşaat alanının düşürüldüğü, ortaya çıkacak ulaşım talebinin de hafifletildiği kaydedildi.

Plana göre parselin bin 254 metrekaresi park olacak, 5 bin metrekaresine de özel sağlık tesisi yapılacak. Özel sağlık tesisi için 1.5 emsal ile 7 bin 618 metrekare inşaat yapılacak.

Kat yüksekliği de en çok 5 olarak belirlendi. Özel sağlık tesisi alanına, aile sağlığı merkezi, sağlık ocağı, özel klinik, özel poliklinik, özel hastane inşa edilebilecek. Başakşehir TOKİ arazisi

Etiketler:, , ,