TUSKON’un Anlaşmazlığı

Kategori: - - 10:18

okul

Emlak Konut GYO, geçtiğimiz Mayıs’ta TOKİ’den satın aldığı ve gelir paylaşımı esasıyla ihaleye çıkardığı İstanbul Yenibosna’daki 36 bin metrekarelik arsaya rekor teklif geldi. 36 bin 174 metrekare büyüklüğündeki arsa; Bahçelievler Yenibosna Mahallesi 1542 ada 37 parselde bulunan arsa için dün yapılan ihalenin ilk turunda 13 firma kapalı zarf ile teklif verdi.

KUYAŞ’TAN 300 MİLYON TL

İhalede en yüksek teklifi 300 milyon TL ve yüzde 32 pay oranıyla Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları A.Ş’nin (KUYAŞ) verdi. Bu rakam, Emlak Konut için 96 milyon TL gelir anlamına geliyor. Astay Gayrimenkul-Atik Paşa Turizm ortaklığı ise ikinci en yüksek teklifi veren grup oldu.istanbultokikonutlari.com

METİNER: KONUT YAPMAK İSTİYORUZ

İhale sürecini Yeni Şafak’a değerlendiren Kuyaş Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, sürecin kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Konut yapmayı düşündükleri 36 bin metrekarelik arsanın 11 bin metrekarelik bölümünü peyzaj alanı olarak düşündüklerini belirten Metiner, arsa ile ilgili tartışmalara da cevap verdi. Bu konuda taraf olmadıklarını belirten Metiner, ‘Arsanın hukuku durumu ihale şartnamesinde net olarak ifade edilmiş. Tapusunun Emlak Konut Gayrimenkul A.Ş.’ye ait olduğunu biliyoruz. Arsa ile ilgili daha önce yaşanmış tartışmalar ilgili tarafları ilgilendirir. Teklifleri değerlendirme inisiyatif tamamen Emlak Konutt’ta’ dedi.

Emlak Konut: Tapuyu 4 ay önce aldık

İddialara cevap veren Emlak Konut GYO, KAP’a yaptığı açıklamada araziyle ilgili mahkeme kararının olmadığını bildirdi. Arsayı 4 ay önce TOKİ’den satın aldığını bildiren Emlak Konut, ‘Tapu devrini ise 29.05.2014 tarihinde almış bulunuyoruz. Söz konusu taşınmazın tapu kaydı üzerinde BEDAŞ lehine 2942 Sayılı Kanunun 7. Maddesine dayalı şerh dışında herhangi bir takyidat ya da şerh bulunmadığı gibi İhale sürecini durdurmaya yönelik herhangi bir Mahkeme kararı da söz konusu değildir” dedi.

ARSAYI ALAMADI; AÇIKTA KALDI

İlgili arsaya konmak isteyen Gülen Grubu iş adamlarının bir araya geldiği yapı olarak bilinen Tuskon’un ihaleye itiraz etmesi dikkat çekti. Dün bir açıklama yapan Tuskon, ilgili arsanın iki yıl önce Maliye Bakanlığı tarafından kendilerine tahsis edildiğini ancak daha sonra tahsis ön izin süresinin uzatılmayarak haksızlık yapıldığını iddia etti. Tuskon; daha önce yaptığı açıklamada ise arsanın kendilerine tahsis bedelinin 1,6 milyon TL olduğunu belirtmişti.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın