Tozkoparan’da karar verildi

Kategori: - - 07:51

Tozkoparan kentsel dönüşümü

TOKİ ve Güngören Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Tozkoparan kentsel dönüşümü seçim sonrasına kaldı.

Güngören Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca hayata geçirilmesi planlanan Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi bölgedeki kentsel dönüşüm derneğinin itirazları sebebiyle seçim sonrasına kaldı. Habertürk’ün haberine göre; 50 senelik binalardan meydana gelen Tozkoparan’da kentsel dönüşümle ilgili gelişmeler son safhada. Tozkoparan kentsel dönüşüm bölgesindeki konut sahibi vatandaşların bahçelerini ve evlerini TOKİ almış ve anlaşmak istemişti. Ancak kentsel dönüşüm kapsamında kurulan dernek dava açarak buna itirazda bulunmuştu. Kentsel dönüşüm bölgesindeki daire sahiplerinin ifadelerine göre yaklaşık 6 ay süren dava sürecini TOKİ kazanmıştı.

5 BİN 560 KONUTUN AKİBETİ NE OLACAK
TOKİ ve Güngören Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi toplamda 60 hektarlık alanı kapsıyordu. Bu doğrultuda 5 bin 560 konut depreme dayanıklı hale gelecekti. Yapı sayısının 814 olarak belirlendiği Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi kapsamında konutlar, kamu alanları ve ticari birimler bulunuyor. Söz konusu yapılar 1 ila katlı olarak tasarlandı. Öte yandan projede çalışmaların yıl sonu başlaması hedefleniyor. Projede imar planları onaylanarak daire sahiplerine tebligat gönderilecek ve sözleşmeler imzalanacak.

KARAR 2013’TE VERİLMİŞTİ
Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi hakkında ilk karar 2013 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanun çerçevesinde riskli alan ilan edilerek verilmişti. Halkı bilgilendirmek amacıyla 13 Ağustos 2014 tarihinde de Tozkoparan Bilgilendirme Ofisi kurulmuştu. 6 bin 351 hissedarın bulunduğu alan genelinde Bayındırlık Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda ‘Gecekondu Önleme Projesi’ adı altında yapmış olduğu sosyal konutlardan meydana geliyor. Proje alanının yüzde 44’lük kısmı hazine arazisi olarak belirlendi. Bununla birlikte alanda tapulu imarsız parseller ve birbirinden kopuk kaçak yapılaşma da bulunuyor.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın