TOKİ’nin Kayabaşı arazilerine rekor teklif

Kategori: - - 08:37

toki kayabaşı arsa satışı

TOKİ’nin Kayabaşı‘nda satışa çıkardığı iki arsanın ihalesini de Makro İnşaat kazandı. Şirket, 2.3 milyar liraya iki arsayı da aldı. Kayabaşı’nda Arsa Satış
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) İstanbul Başakşehir Kayabaşı’nda Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı’ modeliyle satışa sunduğu arsanın ihalesinde ikinci oturum yapıldı. İkinci oturumda en yüksek teklif 1 milyar 285 milyon TL ile Makro İnş. Tic. A.Ş.’den geldi. TOKİ, İstanbul Başakşehir Kayabaşı 876 ada 1 parselde ‘Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı’ modeliyle satışa sunduğu arsanın ihalesinin ilk oturumu 28 Ocak 2016’da yapılmıştı. Sektörden sekiz firmanın katıldığı ikinci oturumda ise arsa satış karşılığı satış toplam gelirinde en yüksek teklif 1 milyar 285 milyon TL ile Makro İnşaat’tan geldi. Makro İnşaat’ın tan teklif ettiği idare payı geliri ise 257 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

İhaleler devam ediyor

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan yaptığı açıklamada, ihalelere devam ettiklerini belirterek, ‘Kayabaşı 876 ada 2 parseldeki’ alanın ihalesinin de dün yapıldığını söyledi. Turan, hasılat paylaşımı ihaleleri ile ilgili olarak, kurumun birikimi ile özel sektörün dinamizmini bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyleyerek, hasılat paylaşımı ve özel sektör işbirliği olmasına rağmen TOKİ’nin yeni konsept dizaynı çerçevesinde sözleşmede yer alan imar ölçeğine göre inşaatın yapılacağını vurguladı.

En büyük uydukent

İkinci oturumun yapıldığı ihale alanıyla ilgili açıklama yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ tarafından planlanan ve Türkiye’nin en büyük uydukent projesi olduğunu söyledi. Turan, “Arazi Kayabaşı’nda 3’üncü Köprü bağlantı yolu güzergâhında, Atatürk Havalimanı’na 17, yeni havalimanına 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Projenin uygulanacağı alan Olimpiyat Stadı, Şehir Hastanesi ve Başakşehir’e komşu olan konumuyla İstanbul’un yeni cazibe merkezlerinden biri” değerlendirmesinde bulundu. Mehmet Ergün Turan TOKİ’nin teklifleri değerlendirip, kısa sürede kazanan Firmayı açıklayacağını sözlerine ekledi.

Kişi başına 36 m2 yeşil alan

Turan, “Kişi başına 36 metrekare yeşil alan sunan proje, depreme dayanıklı inşa edilecek. Günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecek biçimde tasarlanacak” dedi.

TOKİ’ye 306 milyon arsa payı ödeyecek

TOKİ’nin Kayabaşı Toplu Konut Alanı 876 Ada 2 Parselde Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım modeliyle ihaleye çıkardığı alanın 1. oturumu 4 Şubat’ta yapılmıştı. 13 firmanın katıldığı ihalenin 1. oturumunda en yüksek teklif 350 milyon TL olmuştu. İhalenin ikinci oturumu da dün TOKİ’nin İstanbul Hizmet Binası’nda yapıldı. Bu ihalede de en yüksek teklifi 1 milyar 20 milyon TL arsa satış karşılığı satış toplam geliri ve 306 milyon TL arsa satış karşılığı idare payı geliriyle Makro İnşaat’ın oldu.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın