Toki’nin İlk Yerel Mimari Uygulama Projesi

Kategori: - - 08:10

Toki Yerel Mimari Uygulama Projesi

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Nevşehir Ürgüp’te 923 konuttan oluşan ve 3’er katlı olarak inşa edilen sosyal konut alanı, yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk projemizdir” dedi.
Şehirlerin yerel dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtma hedefiyle TOKİ tarafından “Yerel Mimari Uygulama” adıyla geliştirilen projelerin ilki tamamladı. 923 konuttan oluşan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, yerel ile modern mimarinin buluştuğu ilk proje olmasının yanı sıra, Kapadokya’nın izlerinin yansıtıldığı ilk toplu konut uygulaması özelliği taşıyor.
TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Ürgüp Sosyal Konutları’nın tanıtımı amacıyla Nevşehir’de düzenlediği basın toplantısında, TOKİ Yerel Mimari Uygulama konsepti ve projeleri hakkında bilgi verdi. Anadolu’da, iklim, kültürel, coğrafi ve mimari dokunun yakın bölgelerde dahi farklılık gösterebildiğine işaret eden Turan, bu zenginliği değerlendirip, alt ve orta gelir grubu sosyal konut projelerinde mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırmaya başladıklarını söyledi.

YEREL MİMARİ İLE 10 BİN YENİ KONUT
Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları’nın yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk proje olduğunu vurgulayan Turan, şöyle konuştu:
“Kadim bir coğrafyada büyük bir geleneğin mirasçılarıyız. Mimari alanda bu geleneğin yeniden yorumlanması ihtiyacı açıktır. Artık yeni konutlar inşa ederken, sadece binalar inşa etmiyoruz; bir medeniyet algısını, geleneği ve yerel olanı yansıtmak istiyoruz. Yöresel dokudan aldığımız ilhamla, mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırıyoruz. Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği “TOKİ Yerel Mimari Uygulama” adıyla projelendirdik. Çalışmalarımızda, modern mimari ile yöresel mimarinin buluştuğu çeşitliliği gözetiyoruz. Bu sayede, şehirlerimizi yerel değerleriyle geleceğe taşıyoruz. Nevşehir Ürgüp’te 923 konuttan oluşan ve 3’er katlı olarak inşa edilen sosyal konut alanı, yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk projemizdir.”
17 şehirde, 19 ayrı projede, 10 bin yeni konutu, yerel mimari uygulama konseptiyle projelendirdiklerini belirten Turan, ilk aşamada 17 ilde, şehirlerin her birinin kendi dokusuna özel “pilot projeler” geliştirdiklerini ve bu sayede yaklaşık 10 bin yeni konutun yerel mimari uygulama anlayışı ile projelendirdiklerini açıkladı. Turan, “Her kente ayrı tasarım” olarak tanımladıkları çalışmaları, Türkiye’nin tüm illerine genişletmekte olduklarını da vurguladı.

111 bin metrekarelik alana kurulu olan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 75 metrekare ile 123 metrekare arasında 2+1 ve 3+1 planda üretildi. Çevre ve peyzaj düzenlemesi kapsamlı olarak projelendirilen konut bölgesinde, 36 bin metrekare çim alan, bin 645 adet geniş yapraklı ve ibreli fidan ile bin 550 adet çalı dikimi yapıldı.
Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 393 TL’den başlayan taksitler ve 120 ay-180 ay arasında değişen vadelerle satışa sunuldu. konut sahipleri ile satış sözleşmeleri tamamlandı. TOKİ Yerel Mimari Uygulama Projeleri Sosyal konut mimarilerinin “kendi yöresinden, kendi yaşantısından izler taşıması” yaklaşımıyla geliştiren TOKİ Yerel Mimari Uygulama projelerinde, şehirlerin iklim ve coğrafi yapısının yanı sıra, başta Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere, Anadolu medeniyetlerinin izleri taşıyan kültürel mirastan izler yansıtılıyor. Yerel mimari uygulamalar, ilk aşamada 17 şehirde, 19 ayrı projede hayata geçiriliyor.

Projeler şöyle:
“1. Adıyaman Çelikhan, 252 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
2. Bursa İznik, 165 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
3. Bursa Osmangazi/Yunuseli Mahallesi, 452 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
4. Çankırı Merkez, 482 Adet Konut ve ve Sosyal Donatı alanları
5. Çorum Alaca, 220 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
6. İstanbul Başakşehir/Kayabaşı, 448 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
7. Karaman Organize Sanayi Bölgesi Çalışanları Toplu Konut Projesi, 428 Adet Konut ve 32 Derslikli İlköğretim Okulu
8. Kars Sarıkamış, 308 Adet Konut
9. Kocaeli Dilovası, 915 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
10. Manisa Akgedik, Bin Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
11. Mardin Merkez, Kentsel Dönüşüm Projesi 375 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
12. Muğla Merkez, Emirbeyazıt Mahallesi 900 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
13. Nevşehir Ürgüp, 923 Konut
14. Niğde Ulukışla, 425 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
15. Sivas Şarkışla, 212 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi
16. Şanlıurfa Maşuk, Bin 500 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
17. Yozgat Boğazlıyan, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 285 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
18. Yozgat Saraykent, 86 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi
19. Zonguldak Gökçebey, 394 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları.”

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın