TOKİ’den Türkiye’ye örnek anlaşma

Kategori: - - 17:13

Maltepe Kent parkı

Maltepe’de Cevizli’de kurbanlık alanı olarak bilinen ve uzun dönemdir belediye ve TOKİ arasında davalık olan 59 dönümlük TOKİ arazisindeki mahkeme süreci sona erdi.

YÜZDE 43’Ü BELEDİYENİN

Mahkemeye açtığı davayı geri çeken belediye, Maltepelilere tam 38 dönümlük bir donatı alanı kazandırdı. Cevizli Mahallesi’nde alanla ilgili mahkeme sürecinin bitmesiyle alanın yüzde 43’ü yol ve yeşil alan olarak düzenlenecek. Yüzde 10 teknik donatı alanı, yüzde 10 ortaöğretim alanı olarak değerlendirilecek. Anlaşmayla TOKİ arazisinin yüzde 43’üne de sahip olan belediye, alana içerisinde botanik park, çocuk oyun alanları, amfi tiyatro, konser ve ışıklı gösteri alanlarının yer alacağı dev bir park yapacak.

Belediye, “Belediyemiz, 2009’da TOKİ’nin Cevizli Mahallesi’ndeki alana dair plan tadilatına karşı açılan davadan feragat etmiştir. Mahkemeyle geçen 5 yıllık hukuk süreci, ne Maltepe Belediyesi’ne, ne TOKİ tarafına, ne de en önemli taraf olan Cevizli halkına yarar sağlamıştır. Anlaşmayla bölgeye tüm Türkiye’ye örnek olacak bir park yapılacaktır” dedi.

YAPAY GÖLETLİ DEV PARK
Yapılacak yeni parkın yüzde 65 gibi büyük bir bölümü, sosyal donatı alanı olarak başta Cevizli sakinleri olmak üzere, halkın kullanımı için düzenlenecek. Dünyanın sayılı kentlerinde olduğu gibi Maltepe’nin nefes yollarını açacak olan proje ile Cevizli; güvenli büyük bir parka, yürüyüş parkurlarına ve yapay bir gölete kavuşacak. İki devlet kurumu arasında varılan anlaşmayla arazinin konut alanı yüzde 35 ile sınırlandırılacak. Mahkeme sürecinin bitmesiyle birlikte kurban alanı olarak kullanılan ve vatandaşların sürekli olarak şikayet ettiği arazinin yüzde 43’ü yol ve yeşil alan olarak düzenlenerek, bölgeye tüm Türkiye’ye örnek olacak bir park yapılacak. 58 dönümlük arazinin sadece  21 dönümünde, konut ve ticaret fonksiyonları yer alacak.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın