TOKİ mimarları Çamlıca’da!

Kategori: - - 19:53

Çamlıca Camii'nin inşaatı

Çamlıca Camii projelerine bakacak 9 kişilik jürinin 5’i Çevre Bakanlığı ile KİPTAŞ’tan Tuzla mimarları çıktı
Çamlıca’ya inşa edilecek cami için açılan proje yarışmasının seçici kurulundaki 9 isimden 5’i Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’de görevli mimarlar. Diğer 4 isimden Prof. Soygeniş ise jüride olmadığını, isminin izinsiz kullanıldığını açıkladı. Proje için verilen 44 günlük süreye ise mimarlardan farklı yorumlar geldi

İSTANBUL’da Çamlıca Tepesi’ne inşa edilecek 30 bin kişilik cami için Ataşehir’de bulunan “İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği” adlı bir dernek tarafından proje yarışması düzenlendi ve mimarlara 44 gün süre tanındı. 22 Temmuz’da gazete ilanı ile kamuoyuna duyurulan yarışma için projelerin son teslim tarihi 3 Eylül. Yarışmada birinci olan projeye 300 bin TL ödül verilecek.

Proje yarışmasında danışman ve seçici kurul üyesi olarak bulunan 9 kişiden 5’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ ve TOKİ’nin iştiraklerinde görevli mimarlar. Jüri başkanı Mehmet Ali Kahraman, bakanlıkta mekânsal planlama genel müdürü. Danışman üye Fatma Varank ise Kahraman’ın yardımcısı. Yine seçici kurulda yer alan Ayşe Çalkan TOKİ Başkan Yardımcısı. Mehmet Erdal ise TOKİiştiraklerinden “Emlak Pazarlama, İnşaat, Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş’nin genel müdürü. TOKİiştiraklerinden Emlak Konut GYO’da etüt proje müdürü olan Hicran Çakmak da seçici kurulda. Yarışmanın diğer danışman ve seçici kurul üyeleri ise şöyle: Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Vahap Kanitoğlu (Refahyol döneminde Başbakan olan Necmettin Erbakan’ın sivil koruması idi), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suphi Saatçi ve geçen hafta ibadete açılan Mimar Sinan Camii’nin mimarı Hilmi Şenalp.

‘JÜRİ ÜYESİ DEĞİLİM’ 
Adı yarışmada seçici kurul üyesi olarak duyurulan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Soygeniş ise isminin izni ve haberi olmadan kullanıldığını belirterek, jüri üyesi olmadığının yarışmayı düzenleyen derneğe iletildiğini kaydetti.
Öte yandan, gazete ilanı ile kamuoyuna duyurulan yarışmaya katılacak mimarlara, “İstanbul’un hem dört bir yanından görülecek, hem de simgesi olacak cami”nin projesini hazırlamaları için 44 gün süre verildi. Şartnamede yarışmayı kazanan mimarın eser sahipliği hakkından vazgeçmesi de isteniyor.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın