TOKİ liderliğinde Fiyat Sınırlaması Gelsin

Kategori: - - 08:52

Makro Ercan Uyan

Konutta üretim ve stoğun lükste biriktiğini, dar ve orta gelirli vatandaşların ise konut talebinin devam ettiğini belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, makul fiyatlarla ev üretilecek bir formül önerdi.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile 12 müteahhittin geçtiğimiz günlerde bir araya geldiğini belirten Uyan “Sektörün sorunlarının konuşulduğu bir toplantı yapıldı. İstanbul’da ev talebinin yüzde 70-80’i dar ve orta gelirli de ama arsa maliyeti nedeniyle bunu yapamıyoruz. Biz diyoruz ki plan yetkisi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ya da yerel yönetim, özel sektör ile işbirliği yapsın. Hadımköy, Çatalca gibi alanlarda tarla vasfında metrekaresi 70-100 liraya alanlar var. Terk alanlarla birlikte bunun metrekaresi 150 liraya gelir. 1100 lira da inşaat maliyeti. Toplam maliyet metrekare başına 1350 lira olur. Bu alanlar ihale edilir. Metrekaresi 2 bin 500 liraya satılırsa 1150 liralık bir kâr var. Bunun bir kısmını inşaatçı alır, bir kısmını TOKİ. TOKİ bu kaynakla bölgeye altyapı ulaşım yatırımı yapar. Hatta bu formül ile metrekare fiyatını 2 bin 500 liranın altına çekmek de mümkün” diye konuştu.

FİYAT SINIRI OLSUN

Bu evlerin sadece ihtiyaç sahiplerine ulaşması için düzenleme yapılması gerektiğini belirten Uyan “İhale yapan TOKİ sınırları da çizsin. Şu fiyattan yüksek ev satamazsın desin” dedi. Ercan Uyan, bu önerilerini de TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın bilgisine sunduğunu kaydetti.

‘Baba’ya ihtiyacımız var

İnşaat sektörünün büyüklüğüne karşın bu hacmi temsil eden bir kurum olmadığını belirten Ercan Uyan “Evde baba yok. Baba olmayınca da disiplin olmuyor. Bu kadar büyük bir sektör için Konut Bakanlığı gibi bir oluşum gerek. Yani sektörün bir babaya ihtiyacı var” dedi. Uyan, gayrimenkulden başka sanayiye de adım attıklarını belirtirken, Bozüyük’te seramik tesisi açmaya hazırlandıklarını söyledi.

Türk ve İranlı işadamları Trabzon’da buluşacak

İran’a yönelik ambargonun kalkmasının ardından yeni pazar arayışlarına giren İran ve Türkiye’deki işadamlarının her iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için 11 martta Trabzon’da bir araya gelecek. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası açıklamasında, Türkiye-İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Hülya Ulusoy’un Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun İran ziyaretine katıldığı belirtilerek, ziyaretin olumlu sonuçları olduğu kaydedildi. Ulusoy da “Amacımız, İran ile olası ticaret konusunda ulaşım avantajları bulunan Trabzon’un, bu dış ticaretten pay almasıdır” dedi. Star

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın