Başakşehir Kent Meydanı Fiyatları uçuracak

Kategori: - - 07:40

Başakşehir Kent Meydanı

İstanbul’un en yeşil ve en güvenli ilçelerinden biri olan Başakşehir, dev yatırımla Türkiye’nin ilk planlı belde meydanının sahibi olmaya hazırlanıyor. Başakşehir Kent Meydanı

Başakşehir Kent Meydanı

60 bin metrekare alan üzerinde kurulacak meydanının ve meydan çevresinde yer alacak donatıların temellerinin 2014 seneyi sonuna kadar atılması planlanıyor. Alt bina, üst bina ve sosyal donatı anlamında Türkiye’nin Avrupai tarzdaki ilk belde meydanı olması planlanan proje, 368 bin metrekarelik dev botanik park ve 9 ihtisas hastanesine komşu olarak konumlanıyor. 3. Köprü Bağlantı Yolu’nun üzerinde yer alacak Türkiye’nin ilk şehir meydanı, kafeler, restoranlar, sosyal aktivite alanları, spor alanları ve kongre ve sergi sarayı, metro, tramvay, İETT durağı, on binlerce araçlık dev otoparkı ile her ihtiyaca yanıt verecek şekilde tasarlandı.

2017’nin trafiği en rahat bölgesi

Sular Vadisi, 8 ihtisas hastanesini bünyesinde barındıran İkitelli Entegre Sağlık Kampusü (Sağlık Kent) ve hususi sektör yatırımlarıyla İstanbul’un en fazla değerlenen ilçelerinden biri olan Başakşehir, kurulacak yeni belde meydanıyla da dikkatleri çekmeye hazırlanıyor. Atatürk Havalimanı ve yapımı devam eden 3. Havalimanı’nın tam ortasında yer alan yeni merkez, yapımı 2015’te tamamlanması planlanan 3. Çevreyolu’nun da bağlantı güzergahı üzerinde bulunuyor. 3. Çevreyolu ile bağlantı yolları ve ulaşım alt yapısının tamamlanmasıyla beraber Başakşehir’in yeni merkezinden yola çıkacak bir vasıtanın 15 dakika’da Türkiye Yakası’na ulaşması öngörülüyor.

Toplu taşıma yeni merkezdeistanbultokikonutlari.com
Türkiye’nin ilk belde meydanı toplu taşıma olanaklarıyla da ulaşımı en basit bölgelerden biri olacak. Metro, tramvay ve İETT durakları ile meydana direkt ulaşım sağlanacak. Meydanda, bütün toplu taşıma istasyonları, maksimum 300 adımda ulaşılabilir konumda olacak. Yeni belde merkezinden toplu taşıma ile yola çıkan bir şahıs kolaylıkla İstanbul’un herhangi bir noktasına geçebilecek.

Resmi kurumlar yeni meydana taşınıyor
Başakşehir’in yeni merkezi ilçedeki resmi kurumlara da hane sahipliği yapacak. 2 sene içinde tamamlanması planlanan yeni meydanda yer alacak resmi kurumlar mimarileriyle 60 bin metrekarelik dev meydanla bütünlük içinde olacak. Selçuklu mimarisiyle inşa edilecek resmi kuruluş binaları, meydanın cazibesini artıracak. Kurulacak yeni belde merkezi, meydanın mimarisine müsait olarak inşa edilecek anıtsal büyüklükte bir camiye de hane sahipliği yapacak. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden örnekler taşıyacak olan cami 5000 kişinin aynı anda ibadet etmesine imkan sağlayacak. 4 minareli, selatin mimarisinde inşa edilecek caminin meydanla beraber hizmete girmesi planlanıyor.

Uzmanlar uyarıyor!


Türkiye’nin ilk belde meydanı kurulum açısından da misal olmaya hazırlanıyor. İstanbul’a kurulacak 1.2 milyonluk şehrin planlamasının meydanın çevresine göre yapıldığına dikkat çeken emlak değerleme uzmanları, projenin tamamlanmasıyla bölgede ağırbaşlı bir fiyat artışı olacağına dikkat çekiyor. Daha evvel Türkiye’de hiçbir ilçenin planlı kurulan bir meydan çevresinde inşa edilmediğini belirten uzmanlar, projenin bu haliyle Türkiye’de bugüne kadar gerçekleşen en devasa ölçekli belde planlaması olduğuna değiniyor.Yenişafak

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın