TOKİ Kayaşehir Konut Başvuru Şartları Ve Yapılması Gerekenler

Kategori: - - 19:40

854 konut yeni projesi

TOKİ Kayaşehir 24.Bölge Kayabaşı Vadi Evleri başvuruları Nisan ayında başlıyor. Peki, TOKİ konut başvurusunda aranan şartlar nelerdir? TOKİ başvurusunda kimlere öncelik tanınır? TOKİ Kayaşehir konut fiyatları da belli oldu. İşte, 2018 TOKİ Kayaşehir konut başvurusuna dair tüm merak ettikleriniz …

TOKİ KAYAŞEHİR EVLERİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

TOKİ Kayaşehir 2018 yeni projesi için başvurular 2 Nisan’da alınmaya başlanacak. Başvuru kriterlerini yerine getiren vatandaşlar başvuru formu ile birlikte, belirtilen belgeleri de alarak bankaya teslim edecekler. Bunun yanında bankaya eksiksiz evrak verilmesi önem arz ediyor. Eksik belgesi olan kişilerin başvuruları geçersiz sayılacak ve kuraya katılımı gerçekleşmeyecek.

Belirtilen şartları taşıyan ve belgeleri hazırlayan vatandaşlar, Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin İstanbul İli’ndeki Şubelerine başvurarak, 5.000.-TL (Beşbin Türk Lirası) tutarındaki başvuru bedelini 02 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında yatıracak (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) ve başvurdukları grup ile ilgili “Satın Alma Talep ve Yüklenim Belgesi”ni imzalayacaklar.

Kura sonucunda konut satın alma ve belirleme hakkı kazanamayanların başvuru bedelleri, başvuru sahiplerine 02 Mayıs 2018 tarihinden itibaren iade edilecektir. Konutlar Sözleşme tarihinden itibaren 18 ay içerisinde teslim edilecektir. Konutların anahtar teslimi, İdarece belirlenecek program dahilinde gerçekleştirilecektir.

TOKİ KAYAŞEHİR 2018 BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuru sahiplerinde T.C. vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmuş olma şartları aranacak.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. En az yüzde 40 engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve kura ile hak sahipleri belirlenecek.

Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

Diğer Alıcı Adayları ise başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecek.

Konut satın almak için başvuruda bulunanların İstanbul İl sınırları içerisinde en geç 30 Nisan 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması (01.05.2016 tarihi ve sonrasında ikamet etmeye başlayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.) veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Şehit aileleri, harf ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuracakların ise en az üç yıldır ikamet ediyor olması ya da il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Yine konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, bu kişilerin daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış ve kredi kullanmamış olmaları şartları aranacak.

Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.),

TOKİ KONUT BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER:

1. Nüfus Cüzdanı fotokopisini,

2. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna
göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Belgeyi”,

3. Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) ibraz edecekler.

TOKİ KAYAŞEHİR BAŞVURULARI 3 FARKLI KATEGORİDE ALINACAK

2018 TOKİ Kayaşehir konut başvuruları 3 farklı kategoride yapılacak. Şehit ve gazi yakınları ile engelli vatandaşlara öncelik tanınacaktır. İşte, başvuru alınacak üç kategori;

-İlk kategori şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini içeriyor. Bu kişilerin emekli sandığından hak sahibi belgesi olan ve daha önce şehit ailelerine, maluller ve dul ve yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinden faydalanmamış olması gerekiyor.

-İkinci kategoride en az yüzde 40 engelli vatandaşlar var.

-Üçüncü kategori ise diğer alıcı adayları.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın