TOKİ’den Konut Nasıl Alınır?

Kategori: - - 16:02

Toki Kayaşehir 19.Bölge Kura Sonuçları

TOKİ’den konut nasıl alınır? TOKİ‘den ev almak için başvuru şartları nelerdir? Gibi sorular ev almak isteyen birçok vatandaşın kafasını kurcalayan sorulardır. Bu yazımızda TOKİ’den ev nasıl alınır ve başvuru şartları ile birlikte başvuruda istenilen belgelerin ne olduğuna birlikte bakacağız.

TOKİ; dar ve orta gelirlere sahip vatandaşların konut edindirilmesi amacıyla uygun fiyatlara konut tasarlayan bir kurumdur. Toplu Konut İdaresi TOKİ, 81 ilde tam zamanlı olarak hizmet vermektedir. TOKİ’nin hedefi ise ülkemizdeki hızlı nüfus artışı için gerekli ev ihtiyacını karşılamaktır. TOKİ proje olarak; ülkedeki tüm vatandaşları uygun fiyatlarla konut sahibi edindirmeyi ve işsizlik sorunlarını önemli ölçüde çözüm üretmeyi başarmış bir projedir. Eğer TOKİ’den ev almak istiyorum diyorsanız, öncelikle başvuru şartlarının ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

TOKİ’ye Başvuru Şartları Nelerdir?

T.C vatandaşı olmanız,
Konut için başvurduğunuz il ve ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıl yaşıyor olmanız ve bu yere kayıtlı bir nüfus kaydınızın olması,
Başvuru öncesinden TOKİ üzerinden herhangi bir kredi kullanmış olmak ve herhangi konut almamış olmanız,
1. Derecedeki aile bireylerinden herhangi birinin konut sahibi olmaması,
Gelirinizin de en fazla 2600 TL olma şartı aranmaktadır.
TOKİ’den konut sahibi olmak için her aileden sadece bir kişi başvuru yapabilmektedir. Bunun ana sebebi ise, TOKİ yapılan başvuruları çekiliş ile sonuca bağladığından şans faktörünün adaletli dağıtımın önüne geçmesini engellemektir. Özellikle engellilerin, Şehit ve Gazi yakınlarının, TOKİ başvurularında ve çekilişlerinde öncelikli olduğu bilinmelidir.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

TOKİ başvurularınızda değerlendirilmeye alınabilmek için birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelerin tam olarak ibraz edilmesinden sonra TOKİ, sizleri çekiliş kurasına dâhil edecektir. Ancak bazı durumlarda kuraya bile giremezseniz, bu durumda neden kuraya dâhil edilmediğinizin nedenini kuruma dilekçe ile sorabilirsiniz.

İstenen belgeler;

Kimlik fotokopiniz
Şehit yakınıysanız, için hak sahibi olduğunuz gösteren belge
Engelliyseniz, sağlık durumunuzu gösteren heyet raporu
Emekliyseniz, emeklilik kimlik belgesi
TOKİ başvurusu için bu belgeler ile TOKİ’ye gitmeniz gerekir. burada oluşturacağınız form ile kuraya katılamaya hak kazanırsınız.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın