Toki Kayaşehir’e 5 Bin Konut Geliyor

Kategori: - - 09:06

Toki İstanbul Kayaşehir Konutları

2017 Yılı içinde toplamda 25 bin konutu kentsel dönüşüm kapsamında üretmek için harekete geçen TOKİ kent içinde sıkışan vatandaşlara İstanbul Kayaşehir‘e 5 bin adet rezerv konut alanı önerisi sunuluyor.

2016 yılı için 65 bin konut üretme hedefi olan TOKİ bir yandan bu hedefe ulaşmak için çalışmalara devam ederken diğer yandan da 2017 yılı için ihale tarihlerini belirlemeye başladı.

2017 yılında üretilecek olan konutların yüzde 40 oranında kentsel dönüşüm odaklı olacağını açıklayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan,yıllık olarak İstanbul’da 15 bin adet, Anadolu’da ise 10 bin adet olmak üzere 25 bin adet konutu bu şekilde üreteceklerini, İstanbul’da 13 ilçede, toplam 54 vilayette aktif kentsel dönüşüm uyguladıklarını söyledi.

DÖNÜŞÜME ÖZEL 5 BİN STOK

Ergün Turan İstanbul’da çoğunluğu Kayabaşı bölgesinde olan 5 bin konutları olduğunu ve bitmek üzere olan bu evleri satmayıp kentsel dönüşüm için kullanacaklarını söyledi. Turan, “Kentsel dönüşüm alanında okul alanı, yeşil alan ya da kültürel alan olarak görülen yer var, üstünde de gecekondu. Şimdi bunu yıkınca yerine yapılaşma olmamalı. Biz o yerdeki vatandaşa bu 5 bin ev içinden uygun fiyatlı ev veriyoruz. Küçükçekmece, Fatih, Güngören ve Gaziosmanpaşa’daki dönüşüm projelerinde bu evleri kullanıyoruz. Eğer bunu yapmazsak İstanbul’a şöyle bir kötülük yapmış oluruz, biz boş alanlara ev yapıyoruz onların çıktığı yerlere de daha fazla nüfus geliyor. Bizim niyetimiz şehir içindeki yıkılması gereken kötü stokları kaldırmak, samimi olarak söylüyorum. Böylece şehir içini rahatlatacağız” diye konuştu.

İstanbul’da Avcılar, Beyoğlu, Üsküdar, Gaziosmanpaşa, Maltepe, Esenler, Güngören, Küçükçekmece, Başakşehir, Ataşehir, Bağcılar, Kağıthane ve Zeytinburnu ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını söyleyen TOKİ Başkanı Turan, Sütlüce projesiyle ilgili olarak da Ocak ayında ihale gerçekleştireceklerini, Sütlüce’de özel bir proje hayata geçireceklerini belrtti.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın