Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm bilmecesi

Kategori: - - 08:15

Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm

Gaziosmanpaşa Mevlana Mahallesi sakinleri riskli alan şoku yaşıyor. Aynı adada 23 katlı 3 bloklu site alanının ‘cep’ şeklinde kesilip, diğer alanların riskli ilan edilmesi ve emsal düşürülmesi kafa karıştırıyor.

Çürük evlerin deprem riskine karşı güçlendirilme projesi olan ‘Kentsel Dönüşüm’ vatandaşı mağdur eden işkenceye dönüştü. Bu kapsamda alınan kararlar, akıllara durgunluk veren uygulamalara yol açıyor. Bir yandan yüksek katlı binalara izin verilirken diğer yandan da vatandaşın uykularını kaçıran belirsizliklerle yeni kararlar alınıyor.

Kentsel dönüşüm alanlarında çantacılar dolaşıyor. Belediyeler vatandaşı yeterince bilgilendirmiyor ve hak sahipleri evlerinin ellerinden üç kuruşa alınacağı, sonrasında arsaların başkasına ihale edileceği endişesi taşıyor. Riskli alan ilan edilen yerlerde emsaller düşürülüyor, vatandaşın pazarlık hakkı elinden alınıyor. Bunun son örneği Gaziosmanpaşa’da yaşanıyor.

Emsale itiraz için gittiler şok oldular

Her şey Mevlana Mahallesi ile ilgili 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının 13 Nisan 2015’te askıya çıkmasıyla ortaya çıktı. Mahalleliler, 1.8 emsale düşürülen plana itiraz için gittikleri belediyede mahallenin riskli alan ilan edildiğini öğrendi. Üstelik riskli alan ilanı yeni bir gelişme değildi. Karar Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin teklifi ile Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda alınmış ve 26 Ocak 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

23 katlı bloklar alan dışında

Aynı mahallede bulunan TOKİ’nin ihale ettiği arazi üzerinde yükselen 23 katlı 3 bloklu site ve hastane ise cep şeklinde ayrıştırılarak riskli alana dahil edilmedi. İşte tam da bu noktada bölge halkının dönüşüme olan inancı kırıldı. Mevlana Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği yetkilileri, mahalle sakininin dönüşüme inancının kalmadığını belirterek, “Vatandaş tedirgin. Burada tapuların çoğu kat mülkiyetli. Belediye aynı alanda yer alan bir inşaat firmasına 23 kat inşaat yapmak için izin veriyor bizim ise mevcut emsalimizi düşürerek elimizi kolumuzu bağlıyor. Evlerimiz ellerimizden alınıp araziler başkalarına satılacak ve emsaller yükseltilecek. Gücü olan gücü yetmeyenin malına çok rahat göz koyabiliyor” şeklinde konuştu.

Eski emsal 2,5’ti

Bölgede eski emsaller 2,50 ile 3 arasında değişkenlik gösteriyordu. Mevlana Mahallesi’nde irili ufaklı birçok sitede emsallerin tamamının kullanılmadığı dile getiriliyor. Nitekim yaptığımız incelemelerde sitelerin kendisine ait otopark alanı, parkı ve yeşil alanının bulunduğunu gözlemledik. Belediyenin bölge için yaptırdığı raporda da Mevlana Mahallesi için, “5,6 ve 7-10 katlı iyi kalitedeki yapıların yoğunlukta olduğu” ifade edilmiş.

Hukuk mücadelesi başladı

Mevlana Mahallesi’yle birlikte toplam büyüklüğü 431,92 hektar olan 13 mahalle Gaziosmanpaşa’da riskli alan ilan edildi. Her mahallede ise ayrı ayrı hukuk savaşı başlatıldı. Mevlana Mahallesi sakinleri de kurdukları dernek kanalıyla bir araya gelerek 5 Haziran 2015’te mahallelerinin riskli alan ilan edilmesine itiraz ettiler.

Belediye söz verdi

Vatandaşın kafasındaki soru işaretlerinin hepsini Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül’e sorduk. Yüksek katlı binaların bulunduğu arsanın TOKİ’ye ait olduğunu belirten Bülbül, “Emsali düşürdük çünkü burada örnek bir dönüşüm yapmak istiyoruz. Boş arazileri de dönüşüme kattık.

İhale ettiğimiz arsalarda emsali artırmayacağız. Kimse mağdur olmayacak” dedi. Biz de bu konunun takipçisi olacağımızı ve halk mağdur edilmeden yapılacak bir dönüşümü alkışlayacağımızı
aktardık.

Konumuyla dikkat çekiyor

Gaziosmanpaşa konumu ve ulaşım kolaylıklarıyla da iştah kabartıyor. Karayolu dışında bölgede Topkapı-Habipler hafif metro hattı bulunuyor. Gaziosmanpaşa ilçesi sınırlarından geçen 2 yeni metro hattından biri olan Mahmutbey-Mecidiyeköy metrosunun ihalesi de tamamlandı. BUGÜN GAZETESİ

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın