TOKİ İstanbul’a 2 şehri ne zaman kuracak?

Kategori: - - 15:01

Toki konutlarda indirim

Başbakan Erdoğan’ın duyurduğu ve TOKİ’nin İstanbul Avrupa ve Anadolu yakalarında kentsel dönüşüm kapsamında yer alan ‘iki şehir’ kurma projesinin 2013 yılında hayata geçmesi bekleniyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum,2013 yılında İstanbul’a iki yeni şehir kurulması ile ilgili projenin hayata geçmesini beklediğini belirterek, “İstanbul’a yapılacak iki yeni şehir projesiyle ilgili süreçte TOKİ ile birlikte olacağız. Projenin 2013’te hayata geçeceğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında iki şehir kurulacağını açıklamış; biri Kemerburgaz- Kayaşehir arasında, diğeri de Şile bölgesinde kurulacağı belirtilen şehirlerin her birinin 500 bin nüfuslu olacağı ifade edilmişti. Depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm kapsamında riskli bölgelerde yaşayan vatandaşlar bu yeni şehirlere, gönüllülük esasıyla taşınacağı belirtiliyordu.

Emlak Konut GYO olarak 2012 yılı değerlendirmelerini ve 2013 yılı beklentilerini de paylaşan Kurum, bu yılı 10 bin adetlik satış hedefini yakalayıp 3.2 milyar liralık satış rakamına ulaşarak tamamlayacaklarını, 2013 yılı için ise en az 15-20 bin adet üretim; 15 bin adet de satış hedeflediklerini kaydetti. Kurum, söz konusu artış hedefinde lansmanı yapılacak yeni projelerin yanı sıra; mütekabiliyet yasasına bağlı olarak artan yabancı satışlarının da etkili olacağını söyledi. Kurum’un verdiği bilgiye göre, 2011 yılında yabancılara 18 adet satış gerçekleştiren Emlak GYO, mütekabiliyet yasasının etkisiyle bu yıl Ekim itibarıyla ise, yabancılara 423 adet konut sattı.

GELİR PAYLAŞIMI MODELİYLE İHALEYE ÇIKACAĞIZ

Yıl sonuna kadar portföylerine yeni araziler katıp, 3-4 tane de ihaleye çıkacaklarını belirten Kurum, “Yıl sona ermeden, arsa alımlarımız sürecek, 3-4 yerle görüşüyoruz. Körfez ve Sultanbeyli arsalarımızın ihalesi bu yıl içinde kesin çıkar. Bunlar kamu ihale kanunu modeline göre olacak. Ayrıca en az 1-2 tane de gelir paylaşımı modeliyle ihale yapacağız” diye konuştu. Kurum ayrıca, kentsel dönüşüme katkıda bulunmak adına Kayabaşı Hoşdere’de 3 bin 500-4 bin rezerv konut üretimi projeleri bulunduğunu belirterek, şu anda projelendirmenin devam ettiğini, yetişmesi halinde bu yıl bunu da, kamu ihale kanunu modeliyle gerçekleştireceklerini söyledi.

Murat Kurum, “Sarıyer- Zekeriyaköy ve Kartal ihaleleri seneye çıkar. Aynı şekilde Finans Merkezi’nde de seneye ihaleye çıkacağımız yerler var” dedi. Kurum ayrıca Ayazma, Fatih Yedikule ve Avcular’da da gelir paylaşımı yoluyla ihaleye çıkaracakları yerler olduğunu söyledi.

TOKİ YURTDIŞINA ÇAILMAYI HEDEFLİYOR

Arsa portföylerinin ağırlıklı olarak bulunduğu İstanbul ve İzmir’deki projelerinin yanı sıra, Ankara’da 2 milyon metrekarelik arsaları bulunduğunu belirten Kurum; önümüzdeki dönemde Bursa’da da proje geliştirebileceklerini ifade etti. Kurum, çok kısa vadede olmasa da, TOKİile veya Emlak Konut GYO olarak önümüzdeki dönemde Türkiye dışında projeler yapmanın da hedefleri arasında bulunduğunu kaydetti.

EKOFİNANS.COM

Etiketler:,

Bir yanıt yazın