Emlak Konut GYO’dan kurumsallaşmaya doğru

Kategori: - - 12:22

emlak konut borsada

Halka arzın küreselleşmeye de imkân tanıdığını belirten Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Borsada olmak kurumsallaşmada önemli adım” dedi.
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, sermaye piyasalarının, ülke ekonomisi, bireysel yatırımcıların tasarruflarını değerlendirmesi ve aynı zamanda fon ihtiyacı olanların ise en uygun şartlarda kaynak bulabilmesine imkan sağlayabilmesi açısından gelişmiş ekonomilerin can damarlarından birini oluşturduğunu söyledi. Emlak GYO’nun ilk halka arzını 2010 yılında gerçekleştirip borsada işlem görmeye başladığını hatırlatan Kurum, 2013’te de ikincil halka arzı yaptıklarını ifade etti.

KURUMSALLAŞMA HAMLESİ
Halka arz açılımının şirkete kazanımları hakkında çarpıcı tesbitlerde bulunan Kurum, “Öncelikle, şirketimizin büyümesi ve stratejik arsa alımlarım gerçekleştirebilmesi için alternatif yöntemlere göre daha düşük maliyetli ve uzun vadeli bir finansman sağlamış olduk. Yurtiçi ve yurtdışında şirketimizin tanınmasına imkan verdik. Şirketimizin ulusal ve uluslararası ekonomi bültenlerinde ve haber akışlarında görünürlüğü belirgin şekilde de artmış oldu. Bir anlamda şirketimizin küreselleşmesine de imkân tanımış olduk. Halka açılan birçok diğer şirket gibi Borsa İstanbul’a kote olmak şirketimizin kurumsallaşma sürecinde de önemli bir kilometre taşı oldu” dedi. Emlak GYO’nun günümüz itibari ile ilave bir finansman ihtiyacı bulunmasa dahi, borsada işlem görmesinin bankacılık ve para piyasaları nezdinde kredibilitesini arttırdığını ifade eden Kurum, “Halka açık şirketler daha az maliyetle ve daha kolay kredi bulma imkanı kazanmış oluyorlar” dedi.

NAKİT TEMETTÜ DAĞITIYOR
Borsada işlem görüyor olmalarının şirkete olduğu gibi, doğrudan yatırımcılara ve sermaye piyasasına da katkıları olduğunun altını çizeıı Kurum, “Yatırımcılarımızdan elde etmiş olduğumuz kaynağı, kârlı projelerde değerlendiriyor ve neticesinde elde ettiğimiz kârın yüzde 40’ını da nakit temettü olarak paylaşıyoruz. Emlak Konut GYO gibi halka açık bir firmanın hisseleri, küçük yatırımcılara İstanbul’un ve Türkiye’nin eıı iyi projelerine ortak olma imkânı sağlıyor” dedi. Sabah

Etiketler:,

Bir yanıt yazın