TOKİ İstanbul için kolları sıvadı!

Kategori: - - 07:32

Toki Kayaşehir 19.Bölge Kura Sonuçları

TOKİ Başkanı Turan, Kayaşehir’de alt ve orta gelir grubu için yıl sonuna kadar 7 bin 500 sosyal konutun ihalesini yapacaklarını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, AA Finans Masası’nda konut piyasasına ilişkin açıklamalar yaptı.

TOKİ’nin doğrudan 49 binin üzerinde, dolaylı olarak da 250 bin seviyesinde istihdamı bulunduğunu belirten Turan, kurumun kar odaklı çalışmayan “sosyal devletin dost eli” niteliğinde bir yapısı olduğunu söyledi.

TOKİ’nin bu yıl 50 bin konut inşa etmeyi hedeflediğini aktaran Turan, toplamda 655 bine yakın konut inşa eden TOKİ’nin bu yıl 50 bin konut hedefini aşacağını, 55-60 bin bandını içeren stratejileri çalıştıklarını belirterek, “Şu anda 17 bine yakın konutun ihalesini yapmışız ya da ihale aşamasına getirmişiz, inşallah yıl sonunda 50 bini aşmış olacağız” dedi.

Önümüzdeki günlerde TOKİ’nin Esenler’de üstlendiği kentsel dönüşüm projesi için bir tanıtım yapacağını belirten Turan, projenin ortaya çıkmasının bir yıl kadar süreceğini anlattı.

TOKİ’nin yerel yönetimlerle beraber yerinde kentsel dönüşüm hamlesi başlatacağını bildiren Ergün Turan, bu yaz kentsel dönüşüm için çok farklı bir aktivasyonu başlatacaklarını, 5 farklı belediyeyle çalışmaları olduğunu aktardı.

Turan, “Bu konuda en önemli aktörlerden bir tanesi şüphesiz TOKİ’dir. Çünkü biz kar amacı gütmüyoruz ama bir müteahhit doğal olarak bir yere yatırım yapacaksa kar edebileceği bir imar gerekir o adama. Bu da şehri yaşanmaz hale getiriyor bu sefer. İstanbul’un artık her bir metrekaresi kıymetle değerlendirilmesi, üzerinde ince düşünülmesi gereken yerlerdir” dedi.

Kayaşehir’de satışa sunulan bin 500 konutun yanında yaklaşık 4 bin 500 konutun daha ihalesini yaptıklarını anlatan Turan, şöyle devam etti:

“Yıl sonuna kadar da 2 bin 500-3 bin tane daha ihale yapacağız. Yıl sonuna kadar 7 bin 500 civarında sosyal konutun ihalesini yapmış olacağız. Üst gelir grubuna değil alt ve orta gelir grubuna bizim yaptığımız konutlar bunlar.”

Kayaşehir’deki 7 bin 500 sosyal konutun ödeme sistemine ilişkin bilgi veren Turan, “Rakamları Gaziantep’te yaptığımız projeden örneklerle anlatayım isterseniz. Bin 154 konutluk, 888 tanesi alt gelir grubuna yönelik konutlar, 2+1 olarak inşa edilmiş güzel konutlardı. Bunları 8 bin 230 lira civarı peşinat 407 lira da taksit ödeyerek aldı vatandaşlarımız. Taksitleri ödemeye eve oturduktan sonra başladılar. Bizim alt gelir grubu bütün projelerimiz böyledir. Kira öder gibi evinizi alıyorsunuz. Bazı yerlerde kiradan bile ucuz” diye konuştu.

Turan, kentsel dönüşüm ile ilgili olarak da “Toplum deprem gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalacaksa bundan nasıl zenginleşiriz diye değil, nasıl bir fedakarlık yapabiliriz bilinciyle yaklaşılmalı” dedi. turkiyegazetesi.com.tr

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın