TOKİ Irak’ın yeniden inşasında model oldu

Kategori: - - 13:02

Toki konutlarda indirim

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2016’ya kadar 2,5 milyon konuta ihtiyacı olan Irak’a model oldu.

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, Kuzey Irak Yerel Yönetimi, toplu konut alanındaki sorunları aşmak amacıyla öncelikle Türkiye’de başarıyla uygulanan TOKİ modeli çerçevesinde, yeni bir yapılanma kuracak.

Bu kapsamda Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi başkanlığında, Kuzey Irak Yatırım Kurulu Hukuk, İdare ve Mali İşler Genel Müdürü Muhammed Emin ve Kuzey Irak Ekonomik Kurul Genel Sekreteri ve Başbakan Danışmanı Osman Şiwani’den oluşan heyet, yarın TOKİ’yi ziyaret edecek.

Heyet, model olarak tercih ettikleri TOKİ’de Başkanı Ahmet Haluk Karabel’den brifing alacak.

-Uluslararası düzeyde ilgi-

TOKİ’nin, yurt içindeki konut sunumu modelleri, özellikle son yıllarda uluslararası düzeyde ilgi çekiyor. İdare, toplu konut alanında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde ilgili ülkelerle ortak çalışmalar gerçekleştiriyor. TOKİ, doğal afetlerden etkilenen ülkelerde de konut ve sosyal donatı uygulamaları yapıyor.

İdare bu kapsamda, Güney Asya’daki deprem ve tsunamide evlerini kaybedenler için Endonezya’nın Banda Aceh bölgesinde bin 50, Sri Lanka’da da 500 konutu, sosyal donatılarıyla tamamlayarak hizmete sundu.

Pakistan’ın kuzey doğusunda 2005’te meydana gelen deprem sonrasında Jammu ve Kashmir eyaletinde ”Muzafferabad Bölge Hükümet Yönetimi” kompleksi projesi gerçekleştiren TOKİ, 2 ilkokul, 2 yurt, 197 konut, 12 yönetim binası, cami, konferans ve sergi alanları, alışveriş merkezi, misafirhane ve spor salonu inşa etti. Pakistan’da 2010’da yaşanan sel felaketi ardından da 4 bin 620 konut ve 37 sosyal donatının uygulamaları, 2011’in ilk yarısında başlatıldı. Söz konusu projenin 2013 yılında tamamlanması planlanıyor.

İdare’nin Somali’de, 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire meslek yüksekokulu ve cami gibi temel tesislerin yapımı konusunda çalışmaları da devam ediyor.

-60 ülkeden ortak çalışma talebi-

Başta bölge ülkeleri olmak üzere, Latin Amerika, Afrika, Avrupa ve Uzak Doğu’dan işbirliği teklifleri alan TOKİ; Irak, İspanya, İran, Venezüella, Ürdün, İtalya, Suriye, Sudan, Senegal, Hollanda, Nijerya, Mısır, Madagaskar, Kuveyt, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yemen, Cezayir, ABD, Pakistan, Endonezya ve Sri Lanka’yı da kapsayan yaklaşık 60 ülkeden ortak çalışma için talep alıyor.

Öte yandan İstanbul’da düzenlenen ”Irak Altyapı Projeleri Konferansı 2011”de, Irak’ın altyapısının geliştirilmesine yönelik proje ve yatırım fırsatları ele alınmıştı.

AA

Etiketler:,

Bir yanıt yazın