50 bin kamu konutu satışa çıkıyor

Kategori: - - 14:08

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk etapta 5 bin, toplamda ise 50 bin kamu konutunun satışa çıkartılacağını da bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışında bugüne kadar 3 milyon 780 bin başvuru yapıldığını ve 1 milyar 350 milyon TL ödeme gerçekleştiğini söyledi. Kurum, inşaat sektörünün faiz desteği talepleriyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Bakanlığın önümüzdeki dönem projelerini anlatmak üzere Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen Kurum, başvuruların 31 Ekim’e kadar devam edeceğini söylerken, “2017 sonuna kadar yapılan binaları ilgilendiriyor. Şu an yapılanlar, bunlara izin verenler hakkında yapılması gereken neyse en sert şekilde cevaplarımızı vereceğiz” dedi.

Konut sektörünün faizlerin bir kısmını karşılanması konusundaki taleplere ilişkin bir soru üzerine Kurum, “Konut sektöründeki problemi çok iyi biliyorum. Buna ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı, biz, ilgili bakanlıklar ciddi manada çalışıyor. Sektör temsilcilerini dinledik. Sorunların çözümüne ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Faiz desteği mi olur, başka bir şey mi olur; bunu süreç içinde açıklıyor olacağız” diye konuştu.

Kurum, Kanal İstanbul için benzer bir desteğin olup olmayacağı sorusuna da “Dövizin artışı veya faizin hareketliliği muhakkak tüm ülkedeki yatırımı etkiler ancak Kanal İstanbul çok önemli bir proje, yurtdışındaki yatırımcıların da ilgilendiği bir proje. Faiz desteği bağlamında kamu kaynağını kullanma gibi bir düşüncemiz yok” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecinde gündeme getirdiği millet bahçeleri ile ilgili ilk etapta 22 projenin gündemde olduğunu söyleyen Kurum, 100 gün içinde 5 bahçenin açılacağını anlattı. Kurum, “Kamu kaynağı kullanmadan atıl arazileri kullanarak TOKİ üzerinden bunları yapacağız” dedi.

Kurum, ilk etapta 5 bin, toplamda ise 50 bin kamu konutunun satışa çıkartılacağını da bildirdi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın