Toki İndirim Kampanyası Başlıyor

Kategori: - - 14:37

Toki Kayaşehir 19.Bölge Kura Sonuçları

TOKİ’ye borcu olan onbinlerce vatandaşın beklediği “erken ödeme indirimi” kolaylığı bu yıl da geliyor. Tapusunu hemen almak isteyenlere yüzde 20 indirim yapılması bekleniyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kuruma borcu olan onbinlerce vatandaşa erken ödeme kampanyası başlatıyor. Kampanyanın bu ay içinde yapılacağı belirtiliyor.

TOKİ kaynakları, şu ana kadar hemen hemen her yıl uygulanan erken ödemede yüzde 20 indirim kampanyasının bu ay içinde bir kez daha uygulanacağını söyledi. Yetkililer, kampanyanın ekim ayı içinde en geç ay sonunda başlatılacağını belirtti.
Yapılacak kampanyada borcunu erken ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen vatandaşlara yüzde 20 indirim gibi çeşitli kolaylıklar sağlanacağı belirtildi.kayasehiristanbul.net

TOKİ daha önceki yıllarda yaptığı erken ödemede indirim kampanyasında tapusunu hemen almak isteyenler için yüzde 20, borcunu üç taksit şeklinde ödemek isteyenlere ise yüzde 17 indirim imkânı tanımıştı.

Kampanyaların yapıldığı dönemlerde yoğun ilgi görmesi daha sonraki yıllarda da benzer kampanyaların yapılmasını sağlamıştı.

Genellikle kampanyanın indirim oranları belirlenirken, enflasyonla bankaların kredi faiz oranları dikkate alınıyordu. TOKİ, bankalardan faizle kredi almak yerine borç bakiyelerinde indirim yapıp erken tahsil yöntemini tercih edebiliyor.

TOKİ’nin konut ve iş yerleri için uygulayacağı indirim kampanyası hakkında kurumun www.toki.gov.tr adresinden yakın zamanda açıklama yapılacağı belirtiliyor.kayasehiristanbul.net

TOKİ’NİN TAKSİT SİSTEMİ VATANDAŞI ZORLUYOR

TOKİ’nin uyguladığı taksit sistemi İdare’den ev alanları zorluyor. Her altı ayda bir taksitleri artıran Toplu Konut İdaresi, zammı anaparaya yansıttığı için toplam borç cüzi miktarda azalıyor. Örneğin Mart 2013’te 80 bin lira borcu olan bir kişi 10 taksit ödemesine rağmen borcu yerinde sayıyor.

On aylık dönemde yaklaşık 8 bin liralık ödeme yapılmış olmasına rağmen 2014’ün başında yapılan zamla anapara borcu 78 milyon 700 bin liraya ancak geriliyor.

TOKİ’nin anaparayı artıran formülü sebebiyle kalan borcunu kapatıp tapusunu erken almak isteyenler için başlatılan kampanyalara genellikle normalin üzerinde bir başvuru oluyor. Çünkü erken kapatmak vatandaşa daha mantıklı geliyor.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın