TOKİ İstanbul’a taşınıyor

Kategori: - - 13:31

Toki İstanbul Konutları

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kurulduğu günden bu yana başkent Ankara’da faaliyetlerini yürütüyordu ancak son yıllarda İstanbul ‘a taşınıp taşınmaması konusunda da tartışmalar başlamıştı. Bu tartışmalar nihayet son buluyor çünkü TOKİ’nin merkezi Eylül-Ekim ayı gibi İstanbul’a taşınacak.

Alaşehir’deki Finans Merkezi bünyesinde bir ofise taşınması gündeme gelen TOKİ’nin İstanbul’da faaliyederini sürdürecek olmasının kentsel dönüşümde her birimi ile bir fiil aktif rol almak üzere İstanbullu olacağı konusunda yorumlar yapılıyor. TOKİ’nin merkezinin İstanbul’a taşınmasının kime ne fayda sağlayacağını önümüzdeki dönemde izleyip göreceğiz…istanbultokikonutlari.com

Türkiye‘nin konut üretim açığını kapamak üzere kurulan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye genelinde ürettiği sosyal konut ve lüks konut projeleri ile planlı yapılaşma konusunda öncü rol üsdeniyor.
TOKİ’nin planlı kentleşme ve konut üretimi seferberliği kapsamında son 10 yılda, Türkiye TOKİ genelinde 2 bin 659 şantiyede, 590 bin konut ve 4 bin 848 sosyal donatı inşa edildi. Bu kapsamda 900 bin kişiye istihdam sağlanırken, yaklaşık 42 milyon metrekare yeşil alan düzenlemesi ile 15 milyon ağaç dikimi ve çalı peyzajı yapıldı.

TOKİ verilerine göre, Türkiye’nin 2023’e kadar yaklaşık 7,5 milyon konut ihtiyacı olacak. Bu ihtiyacın 4,8 milyonu nüfus artışı ve kentleşme, 2,12 milyonu ise kentsel dönüşüm ve 600 bini de yenileme kaynaklı olacak. 2023’e kadar yaklaşık 3,1 milyon konutun 50 yaş ve üzerine çıkacağı, fiziki ömrünü tamamladığından her yıl 90 bin konutun yenilenmeye ihtiyacı olacağı da vurgulanırken, TOKİ’nin 2023’e kadar 1 milyon konut rakamına ulaşması hedefleniyor.

Hedefe ulaşmak için her yıl 40 bin konut üretilmesi gerekti belirtilirken TOKİ’nin yıllık performansının ise bu rakamın üzerinde olduğu vurgulanıyor.

TOKİ projeleri Türkiye geneline yayılırken, İstanbul TOKİ projelerinin yüzde 50’sinden fazlasını bünyesinde barındırması ile TOKİ’nin en büyük faaliyet alanı olarak öne çıkıyor.Ekonomist

Etiketler:,

Bir cevap yazın