TOKİ, 7 bölgede 35 projeyi ödüllendirdi

Kategori: - - 04:57

toki ödül maket

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Emlak Konut GYO ile “mahalle” temasıyla düzenlenen “7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması”nda 35 eser ödül aldı.

Ödül almaya hak kazanan projeler bölgelerinde hayata geçirilecek. Yarışmaya toplam 123 proje katıldı. Ödül töreni yarın TOKİ’nin İstanbul Halkalı’daki hizmet binasında yapılacak. TOKİ tarafından yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Yarışmamıza 123 proje katıldı. 35 proje ödül kazandı” dedi.

Gerçek alan verildi

Turan, yarışmacılara 7 bölgede belirlenen gerçek alanlar verilerek, tasarımlarını bu alanlar üzerine geliştirmelerinin istendiğini belirtti. Bölge tercihleri doğrultusunda Akdeniz Bölgesi’nde Hatay Dörtyol, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Muş Kepenek, Ege Bölgesi’nde Denizli Pamukkale, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Mardin Artuklu, İç Anadolu Bölgesi’nde Eskişehir Odunpazarı, Karadeniz Bölgesi’nde Kastamonu Merkez Örencik ve Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ Çorlu’daki araziler üzerinde çalışma yapıldı.

Akdeniz Bölgesi’nde Burak Yardımcı ve ekibinin katıldığı proje birinci seçildi.  Doğu Anadolu Bölgesi’nde Mete Keskin ve ekibinin projesi birinciliği seçilirken, Ege Bölgesi’nde Baran Yardımcı ve ekibi birinci oldu.

Karadeniz Bölgesi’nde birincilik ödülü Derya Erdim ve ekibinin olurken, Marmara Bölgesi’nde birincilik ödülü verilemedi. İç Anadolu Bölgesi’nde mansiyon ödülleri verilirken, Güney Doğu Anadolu’da ikincilik ödülü Okan Koloğlu ve ekibinin projesine verildi.

Birinciye 125 bin TL Önceliklerinin uzun yıllar boyunca kaliteli ve huzurla yaşanabilecek bir yaşam alanı olduğunu belirten Turan, “Çok katlı yapılar yerine yatay mimariyle daha düşük katlı, hastanesi, okulu ve ibadethaneleriyle kendi içinde merkezi bulunan hayat merkezleri kurmayı hedefliyoruz. Yarışmalarla, mimarlık öğrencileri ve genç mimarlarımıza kendilerini geliştirme ve ülkemiz mimarisini hak ettiği noktalara çıkarma fırsatı sunuyoruz” dedi. Turan, yarışmada birincinin 125 bin lira, ikincinin 100 bin lira, üçüncünün 75 bin lira ve mansiyon sahiplerinin de 35 bin lira ödül aldığını bildirdi.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın