TOKİ kulelerine şok rapor

Kategori: - - 07:02

toki kuleleri

TOKİ’nin arazisi olan Ataköy sahilinde yükselecek olan 20-25 gökdelen için şok bilirkişi raporu! Sahildeki gökdelenlerin kritik bir noktada bulunduğu ve biraz daha içeriye çekilmesi gerektiği ortaya çıktı.

İstanbul Ataköy sahilinde yükselecek olan 20-25 gökdelenle ilgili rapor şok etkisi yarattı.

Sahil kenarında inşa edilecek olan gökdelenlerin inşası için yazılan bilirkişi raporunda şok detay dikkat çekti.

Ataköy sahilindeki 76 metreye kadar yükselecek 20-25 blok kıyı kenar çizgisinin yeniden tespiti davasında bilirkişi, çizginin yanlış tespit edildiği ve karaya doğru daha içeriden geçmesi gerektiği yönendi görüş bildirdi.

ŞOK RAPOR

Mahkeme rapora uyarsa kıyı kenar çizgisi yeniden belirlenip karaya doğru ötelenecek, yapılaşma alanı daralacak.

Cumhuriyetin  ilk toplu konut projesi olarak 50. yılına giren Ataköy’ün TOKİ tarafından satışa çıkarılan sahiliyle ilgili davada bilirkişi çarpıcı bir rapor hazırladı.

Ataköy sahilinde şimdilik 12’si için ruhsat verilen, 76 metreye kadar yükselecek 20-25 blokla ilgili bozulacak siluete ve betona karşı Ataköylülerin yürüttüğü kampanya sürerken, kıyı kenar çizgisinin yeniden tespiti davasında bilirkişi, çizginin yanlış tespit edildiği ve karaya doğru daha içeriden geçmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme rapora uyarsa kıyı kenar çizgisi yeniden belirlenip karaya doğru ötelenecek, yapılaşma alanı daralacak.

Hürriyet’in haberine göre; Kıyı Kanunu gereği Ataköy‘deki kumsalın karayla birleştiği kıyı kenar çizgisinden 50 metre kara yönüne kadar kalıcı yapı yapılamıyor.

Davacı Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin başlattığı Başbakan’a mektup kampanyası sürerken, Mimarlar Odası Bakırköy Şube Başkanı Ali Hacıalioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçen yıl sahilde 76 metreye ulaşan kule imar izninin yarıya indirileceği sözünü uygulamaya çağırdı.

ATAKÖY’E ÖZEL YASA

İstanbul 9’uncu İdare Mahkemesi’nde Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin İstanbul Valiliği aleyhine açtığı davada mahkeme Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Yüksek Mimar Yrd. Doç. M. Ali Kılıç ve Harita Mühendisi Mehmet Ballı’yı bilirkişi tayin etti. Keşif yapan heyet 12 sayfalık bilirkişi raporu düzenledi.

Raporda, “İstanbul’un en değerli yerleri haline gelen bu sahil şeridi için belki de buraya özgü, özel yasaların çıkarılmasıyla (rant) sorunun üstesinden gelinebileceği kanaatini taşıyoruz” denildi. Raporun sonuç bölümünde şu tespit yapıldı.

TOKİ’DEN 8 İHALE

ATAKÖY sahili, Eminönü’nden Avcılar’a uzanan kıyı şeridindeki tek doğal kıyı. Emlakbank ve TOKİ arasındaki 14 Aralık 2001 tarihli protokolle toplam 412.000 metrekarelik Ataköy sahil şeridi TOKİ’ye devredildi.

Başta 124 bin 980 metrekare büyüklüğündeki 59/2 parsel ile 287 bin 716 metrekare büyüklüğündeki 564/151 olmak üzere iki parselden oluşmaktaydı.

Turizm alanı ilan edilen yer için otel, AVM, akaryakıt istasyonu, rezidans vb. fonksiyonlar tanımlanmış, bina yüksekliği 72 metre olarak belirlenmişti.

TOKİ sahili satmak için bugüne dek 8 ihale düzenledi.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın