Sulukule projesi iptal

Kategori: - - 11:58

Toki sulukule

İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi’nin Fatih Belediyesi ve Toki sulukule Projesi’ni Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği’nin açtığı üç ayrı dava sonunda ayrı ayrı iptal etmesinin ardından mahalle hareketlendi.

Karara rağmen dün inşaat çalışması sürerken, bölgeden sürülen Romanlar ile yeni projeden ev satın alan ve kura çekilmesini bekleyen yeni sakinler, “Mağduruz” diyerek bir araya geldi. Dün akşama kadar basın mensuplarından, bundan sonra neler olacağını öğrenmeye çalışanlar güvenlikçi engeli nedeniyle inşaatı sürdüren firmayla diyalog kuramadı.

‘Önce insan’ dediler

Sulukule Platformu’ndan Hacer Foggo, kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bu proje Fatih Belediyesi tarafından ‘Önce İnsan’ sloganıyla başlatıldı. Hiçbir şey bu inşaatın başlamasını maalesef önleyemedi. Burada bin yıldır yaşayan insanlar sokağa atıldı. Şimdi herkes mağdur oldu. Hem bölgeden evleri yıkılarak Kayabaşı’na sürülen Romanlar, hem yeni projede hasbel kader yer almış fakat takas yapılan evlerinden daha küçüğüne razı olmak zorunda olanlar, son olarak da projeden ev satın alan, mahalleye dışarıdan talip olan vatandaşlar…”

CHP milletvekili Gürsel Tekin,  “Bu karar 3’üncü köprü ihalesini iptal ettirir. Orada da yüzde 74’lük bölüm SİT alanı” dedi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın