Satışa çıkan İstanbul’un yıldızı için Abramovich ve Araplar yarışacak

Kategori: - - 18:33

ataköy

İstanbul’un en değerli yerlerinden 670 bin metrekarelik Ataköy arazisi satışa çıkıyor. Piyasada 2-3 milyar dolar fiyat biçilen arazi için Rus milyarder Abramovich ve Körfez’den yatırımcıların talip olduğu söyleniyor.

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) ve DATİ Yatırım Holding, mülkiyetin bir kısmı TOKİ’de, üst kullanım hakkı DATİ Holding’de bulunan yaklaşık 670 bin metrekarelik Ataköy Turizm Kompleksi için satış kararı aldı. Arazinin muhammen bedeli açıklanmasa da İstanbul Emlak Müşavirleri Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa, arazinin değerinin 2-3 milyar dolar arasında olabileceğini söyledi. Aşa “İmar sorunun olmaması önemli. Bu arazinin değerini çok çok artırır” dedi. İstanbul’un yıldız arazisi için yabancılar da şimdiden sıraya girdi. Talipler arasında Arap yatırımcıların yanı sıra Rus milyarder Roman Abramovich’in olduğu söyleniyor. Abramovich’in geçmiş yıllarda da bölgeyle ilgilendiği belirtiliyor. TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, DATİ Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Gökhan Kıran ve Dati Holding Genel Müdürü Ulvi Süvarioğlu, Ataköy Turizm Kompleksi’ne ilişkin gelişmeleri paylaştı. Karaoğlu, DATİ ile satış için mutabakat sağladıkları konunun, arazi üzerindeki TOKİ’nin mülkiyet hakkı ile DATİ’nin kullanım hakkı olduğunu, taliplerin hem mülkiyeti hem de holdingi devralacaklarını söyledi. Karaoğlu, arazinin üzerinde Galleria, Dünya Göz Hastanesi, Sheraton ve Ataköy Marina Otelleri, Marina Park yaşam alanının ve İDO iskelesinin bulunduğunu belirtti.

Kesinleşmiş imar planı var

İhaleyi TOKİ olarak kendilerinin yapacaklarını ve satıştan ciddi bir gelir elde etmeyi beklediklerini ifade eden Karaoğlu, elde edecekleri geliri kentsel dönüşümde kullanacaklarını söyledi. Bu arazinin İstanbul’un yıldızı sayılabilecek bir lokasyona sahip olduğunu kaydeden Ali Seydi Karaoğlu, şöyle devam etti: “Hava, deniz, kara ulaşımı, turizm potansiyeli, manzarası, mevcut imar planındaki koşulları açısından kıymetli bir arazi. Buranın kesinleşmiş imar planı mevcut, bütün mahkemelerden, itirazlardan geçmiş, herhangi bir ihtilaf söz konusu değil. Turizme önemli katkı yapar.”

Kötü günler için kurulmuştuk

DATİ Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, 2005’te Özelleştirme İdaresi’nden devraldıkları şirketleri, yaklaşık 7.5 yıllık süreç içinde çeşitli yatırımlarla rehabilite ettiklerini ve bölgeyi daha yaşanabilir bir alan haline getirdiklerini anlattı. Toplam kompleks üzerinde DATİ’nin yüzde 60, TOKİ’nin de yüzde 40 değer sahibi olduğunu belirten Kıran “2005’te 200 milyon dolara aldık, yaklaşık 200 milyon dolar da yatırım yaptık. Devam etseydik 600 milyon dolarlık daha inşaat yatırımı yapacak ve ayrıca mülk satın alacaktık” diye konuştu. DATİ Holding’in denizcilik firmalarının sadece Ataköy için birleşerek kurulduğunu belirten Kıran “Denizcilik firmaları denizcilikten kazandıkları paraları DATİ’yi kurarak değerlendirdi. Bu ortaklık denizciliğin kötü günleri için kuruldu. Maalesef 4 yıldır bunu yaşıyoruz. 67 ortağız. Bu satıştan sonra herkes payına düşeni alarak, kendi yoluna gidecektir” dedi.

Vergi öncesi kârı 32 milyon dolar

DATİ Holding Genel Müdürü Ulvi Süvarioğlu, 2005’te satın aldıklarında Özelleştirme İdaresi’nin o dönemde yönetiminde olan 3 şirketin yaklaşık 838 bin dolar faaliyet kârı bulunduğunu ama bugün itibariyle bekledikleri faiz ve vergi öncesi kârın 32 milyon dolar civarında olduğunu belirtti. Süvarioğlu, 2012 yılını 60-62 milyon dolar arası ciro ile kapatmayı hedeflediklerini kaydetti.

TOKİ’nin yıllık kira geliri ortalama 3 milyon lira

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, Ataköy kompleksi diye tarif edilen arazinin 1986 yılında yap-işlet-devret modeliyle 49 yıl süreyle Ataköy Turizm İşletmesi’ne (ATİ) kiralandığını, 2004 yılı sonu itibariyle Özelleştirme İdaresi tarafından ihale yoluyla Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat’a (DATİ) satıldığını anlattı. Bugün DATİ tasarrufunda bulunan kompleksin 138 bin 467 metrekarelik kısmının çıplak mülkiyetinin TOKİ’ye ait olduğunu ve bu mülkiyetin üst hakkının gelecek 26 yıllık süreçte DATİ’de bulunduğunu söyleyen Karaoğlu “Bu arazi üzerindeki tesislerden TOKİ’nin aldığı yıllık kira bedeli ortalama 3 milyon lira. Ataköy Kompleksi, üst hakkı DATİ’ye ait olan TOKİ’nin mülkiyetinden oluşmuyor. Bunun yanında Hazine’den kiralanan yaklaşık 144 bin metrekarelik bir arazi var. Yine DATİ’nin 10 bin 241 metrekarelik kendi mülkü var. Diğer taraftan 378 bin metrekare projeleri onaylanmış mega yat limanı var” dedi. Karaoğlu, TOKİ’ye ait arazilerin üzerine yapılacak olan bina yüksekliğinin 70 metre, DATİ’ye ait olan bölgede ise 15 metre olduğunu söyledi.

star

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın