Prof. Ahmet Ercan: ”Evi, TOKİ’den alırım”

Kategori: - - 09:38

ahmet ercan

‘Ev alacak olsam TOKİ’yi tercih ederim’ diyen İTÜ Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, altında fırın olan binalar için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, ”TOKİ sağlam zeminde, dayanıklı konutlar yapıyor. Bu nedenlen bir ev alacak olsam, TOKİ’den alırım” dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi, Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Bursa Şubesi ve Nilüfer Kent Konseyince, Uğur Mumcu Sahnesi’nde, 12 Kasım Düzce Depremi’nin Yıldönümü dolayısıyla, ”Sıra Kimde?” konulu panel düzenlendi.

”Türkiye’yi alkışlıyorum”-

(MMO) Bursa Şubesinden yapılan açıklamaya göre Ercan, paneldeki konuşmasında Van’da kurtarma çalışmalarında büyük başarı elde edildiğini dile getirdi. Dünya ortalaması yüzde 17 iken, Van’da yüzde 20’nin üzerinde canlı çıkartıldığını belirten Ercan, ”Deprem sonrası hizmetlerde bir eksiklik görmüyorum. 5 bin çadır gerekiyordu, 47 bin çadır geldi. Bu konuda Türkiye’yi alkışlıyorum” diye konuştu.

TOKİ’nin sağlam zeminde, dayanıklı konutlar yaptığını dile getiren Ercan, ”Bu nedenle bir ev alacak olsam, TOKİ’den alırım” ifadesini kullandı.

-”Altında fırın olan binalardan uzak durun”-

Övgün Ahmet Ercan, depremin önce bodrum, zemin ve birinci katı etkilediğini ve binanın buralardan çökmeye başladığını kaydederek, şunları dedi:

”Asma katlı, çıkma katlı, çıkma balkonlu binalar depremde yıkılıyor. Alt katı boş bırakılıp, garaj olarak kullanılan binaların da derhal uzman denetiminde perde duvarla kapatılması gerekiyor. Kurtarma ekiplerine, hangi binaların yıkıldığını sorduğumuzda, altında fırın olan binalar olduğunu söylediler. Fırınların çok iyi yalıtılmış olması gerekir. Ama bunu kimse yapmıyor. Fırın betonu pişiriyor, mukavemeti sıfırlıyor, bina depremde göçüyor. Altında fırın olan binalardan uzak durun.”

-”Çelik kapılara dikkat”-

Van Erciş depreminde yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun kapı diplerinde bulunduğuna dikkat çeken Ercan, ”İnsanlar kapıya gitmişler. Ancak, hırsızdan korunma amacıyla yaptırılan çelik kapılar yamulmuş ve bunları açamamışlar. Kapı dibinde hayat üçgeni de olmayınca, oracıkta yaşamlarını yitirmişler. Evde yatarken, sokak kapısı hariç kapıları kapatmayın. Kapalı kapılar depremde kilitleniyor ve bir daha açılmıyor” ifadelerini kullandı.

Anadolu’nun ahşap evlerinin aslında birer deprem evi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ercan, ”Van ve Erciş ne ilk, ne de son olacak. Bu ülkede daha çok cenaze kaldırılır” ifadesini kullandı.

Ercan, Bursa ovasının zemininin jöle gibi olduğunu, Erciş’in zeminine çok benzediğini belirterek muhtemel bir depremde benzeri bir akıbetin yaşanacağını öne sürdü.

-”Eğer depremi 1 saat önceden bilebilirsek”-

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise, ”Ülkemizde maalesef deprem oluyor ve kısa zaman sonra unutuluyor. İnsanları deprem değil, binalar öldürüyor. Türkiye’de artık hükümet ağırlığını koyarak bu yaraya karşı gereken önlemi almalı. Bina envanterleri çıkartılarak, güçlendirilmesi gereken yapı sahiplerine faizsiz uzun vadeli kredi vererek önlem almasını sağlamalı. Aslında zayıf binaların hepsi yıkılmalı ve insanlar güvenli binalara yerleştirilmeli. Genel idare bunları yaparken yerel idare de takibini yapmalı” dedi. ”Bursa’da 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor. Eğer depremi 1 saat önceden bilebilirsek, binlerce kişinin hayatını kurtarmış olacağız” ifadesini kullanan Bozbey, üstelik bu yatırımların maliyetlerinin de çok yüksek olmadığını belirtti.

Panele CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Doç. Dr. Aydın Büyüksaraç ve JFMO Bursa Şubesi Başkanı Murat Arabacı da katıldı.

AA

Etiketler:,

Bir yanıt yazın