TOKİ’den 7 dev proje

Kategori: - - 09:05

toki proje

2016 TOKİ yılı olacak. Türkiye’de 60 bin konut üretecek olan kurum, İstanbul’a ağırlık verecek. İstanbul’da konut talebi her geçen yıl katlanarak artıyor. Bir yanda kentsel dönüşüm bir yanda özel sektörün üstlendiği markalı projeler ve diğer yanda da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sosyal amaçlı ürettiği konut yatırımları devam ediyor.

Önceki gün, TOKİ’nin İstanbul Halkalı’daki merkezinde sabah kahvaltısında bir araya geldiğimiz TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da İstanbul’daki mevcut duruma gönderme yaparak şunları söyledi:

Yüzde 15 İstanbul’a
“En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. Bu 10 şehir arasında ise 15 milyonluk nüfusuyla İstanbul, yeni konut talebinin ve kentsel dönüşüm ihtiyacının ana damarını besliyor.”
TOKİ Başkanı Turan bir yandan da Anadolu’daki projelerin hız kesmeden devam ettiğini belirtirken Kayabaşı, Gaziosmanpaşa, Tuzla, Esenler olmak üzere bu yıl İstanbul’da 7 projeye ağırlık vereceklerini dile getirdi.
TOKİ açısından bu yılın ciddi bir tempoyla geçeceğini söyleyen TOKİ Başkanı, 2016 için koydukları hedefin 60 bin konut üretmek olduğunu hatırlattı. Ardından da söz konusu bu 60 bin konutun yüzde 15’inin (Yani yaklaşık olarak 7 bin 500 konut) İstanbul’a yapılacağını belirtti.

İlk ihaleye çıkılacak, “İstanbul’da bu yıl sesimiz daha gür çıkacak” diyen Turan, özellikle Anadolu yakasına vurgu yaptı ve sözlerine şöyle devam etti: “Gelinen noktada İstanbul’un Anadolu yakasında ciddi bir çalışma ihtiyacı doğdu. Tüm planlamalarımızı buna göre yaptık. Anadolu yakasında geniş bir arazi üzerine 5 bin konuttan oluşan bir projeye imza atacağız. Söz konusu projenin 400 konuttan oluşan ilk ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.”
Anadolu Yakası’na 20-30 bin konut
Anadolu yakasındaki bu projenin Tuzla civarlarında olacağını da aktaran Başkan Ergün Turan, Anadolu yakasındaki projeye dair konut planlamasının yaklaşık 20 bin ila 30 bin arasında olacağı bilgisini verdi ve ekledi: “Kayabaşı’ndaki gibi büyük çaplı bir proje için planlamalarımızı yapmaya başladık.” Başkan Turan ayrıca, İstanbul için bir diğer projenin de Gaziosmanpaşa’da yükseleceğini kaydetti. Turan, Esenler ve Üsküdar’da kentsel dönüşüm projelerinin sürdüğünü bu semtlere yenilerinin de ekleneceğini ifade etti.

Kentsel dönüşüm zenginleşmek değil
TOKİ olarak kentsel dönüşüm projelerini sosyal devletin bir yükümlülüğü olarak gördüklerini söyleyen Turan, gerek özel sektörün, gerek kamunun, gerekse de hak sahiplerinin bu dönüşümleri, bir fırsat, bir zenginleşme aracı değil, geleceğimizi garanti altına alan çoluk çocuğumuzu daha sağlıklı şehirlerde yaşatma hedefi olarak görmeleri gerektiğini vurguladı. Kentsel dönüşüm kapsamında 75 bin 761 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini aktaran Turan, “TOKİ olarak her yıl üretmeyi hedeflediğimiz 60 bin konutun yaklaşık yüzde 40’ı da kentsel dönüşüm içinde yer alacak. 83 adet projede (246 yapım ihale etabında) ise 111 bin 141 adet konut ihalesi gerçekleştirdik. Devam eden projelerde planlanan 125 bin 225 konut ile kentsel dönüşüm projelerinde üretilen ve üretilecek konut sayısı toplam 236 bin 366 olacak” açıklamasında bulundu.

Rami esnafı taşınıyor; TOKİ sadece konutları değil, sanayi sitelerini de dönüştürmek için çaba sarf ediyor. TOKİ Başkanı Turan, “Şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerine uyguladığımız dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. İstanbul Rami’deki esnaf için 990 toptancı, 120 adet ticari işyeri yapıyoruz. Kayabaşı Batı Resneli’de yer alan bu proje devam ediyor. Hak sahipleri belirlendi. Sadece İstanbul’da değil Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat’ta da projelendirdiğimiz önemli çalışmalar var” dedi.
65 bin üretim olacak
TOKİ’nin İstanbul için yaptığı planlar sadece yeni konutları kapsamıyor. İstanbul’da toplamda 35 bin konut ve işyerini kapsayan 19 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini söyleyen Başkan Turan, “Bunlar arasında en önemli toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı Projesi. Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek. 23 bin konutun üretimi, 15 bin 596 konutun da projelendirilmesini tamamladık” diye konuştu.

125 bin 225 konut hedefi; Kentsel dönüşüm kapsamında 129 adet farklı projenin belediyelerle işbirliği halinde fiili olarak sürdüğünü belirten Turan, “Bu kapsamda üretilmesi planlanan konut 125 bin 225 adettir. Aktif durumdaki 129 projenin 19 adedi İstanbul, 10 adedi Adana, 13 Adedi Ankara, 4 adedi İzmir olmak üzere toplam 60 ilde 112 belediye ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir” dedi.
361 sağlık kuruluşu
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan kurumun konut ile öne çıktığını ancak sosyal amaçlı birçok yapı inşa ettirdiğini ifade etti. Turhan bu tarihe kadar 266 hastane 95 sağlık ocağı projesi tamamladıklarını ifade ederken bin 3 okul, 15 üniversite, 991 spor salonu, 42 kütüphane, 170 kamu hizmet binası, 181 ögrenci yurdu, 18 stadyum, 545 cami ve 627 ticaret merkezi olmak üzere 7 bin 998 sosyal yapıyı tamamladıklarını belirtti. Turan ayrıca 81 ilde 701 bin konut projesi gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Gaziantep’e yeni şehir
TOKİ, ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’nin ilk adımını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle attı. 8.5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olma özelliği taşıyor. İlk etapta yaklaşık 3 bin konutun projelendirildiğini aktaran TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Toplam konut sayısının 50 bin olan Kuzey Şehir projesi, Türkiye’nin örnek projelerinden biri olacak” değerlendirmesinde bulundu. HABERTÜRK

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın