Maltepe Toki Konutları Kayıyor

Kategori: - - 09:06

maltepe toki konutları

Başıbüyük Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarının neden olduğu toprak kayması mahallenin büyük bölümünü tehdit etmeye devam ediyor. CHP İl Başkanı ve milletvekilleri ile CHP Maltepe örgütünün bölgeye yaptığı ziyarette tehlikenin büyüklüğüne bir kez daha dikkat çekildi.

CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Milletvekilleri Prof.Dr. Haluk Eyidoğan ve Kadir Gökmen Öğüt, İl Başkan Yardımcısı Doğan Çakmak, CHP Maltepe İlçe Başkanı Süleyman Kıpırtı, ilçe yöneticileri ile bazı belediye meclis üyelerinin de bulunduğu ziyaret sırasında konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, bir basın açıklaması yaptı.

Salıcı açıklamasında TOKİ”nin “Ben yaptım oldu”cu anlayışının Samsun’da büyük bir faciaya yol açtığını vurgularken, “Başıbüyük’de de hem bloklarda yaşayanların, hem de çevrede oturanların yaşamının ciddi bir şekilde tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

Vatandaşın parası çarçur ediliyor

Şu anda devam eden kazık çakma işleminin buradaki tehlikeyi herkesin kabul ettiği anlamına geldiğini de belirten Başkan Salıcı, “Şimdi zemini makyajlamaya, hatayı örtmeye çalışııyorlar. Ayrıca TOKİ müteahhidinin yapması gereken işlemleri İl Özel İdaresi”nin yapıyor olması da vatandaşın vergileriyle oluşan gelirin haksız bir şekilde kullanıldığının göstergesidir” dedi.

Başkan Salıcı açıklamasında özetle şunları söyledi, “2008 yılında yapılan zemin etüdlerinde zeminin dayanımının yüksek olmadığı ortaya çıkmıştır. Altında su kuyularının bulunduğu bölgede 14 katlı 6 blok yapılmasının ardından 2011 başlarında eğimli arazide heyelan başladı, bölgedeki bir bina yaklaşık 20 metre yer değiştirdi, diğer bir binanın da yanındaki binaya adeta yapıştığını görüyoruz. Konuutların hemen altındaki Atatürk İlköğretim Okulu da ciddi tehlike altında. Burada rantsal dönüşümün canlı bir örneğini görüyoruz. Eğer Başbakanın söz ettiği kentsel dönüşüm bunun gibi bir şey olacaksa vay İstanbullu’nun haline. Buradan Başbakan Erdoğan ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’a sesleniyorum. Rant uğruna insanlarımızın hayatını riske soktuğunuz her yerde karşınızda Cumhuriyet halk partisi’ni ve bizleri bulacaksınız.”

Ardından CHP’nin Jeofizik Profesörü olan İstanbul Milletvekili Prof.Dr. Haluk Eyidoğan konuştu ve şunları söyledi, “Planlılığı gözardı eden anlayışın sonucu ucube bir durum ortaya çıktı. Zemin etüdleri gereği gibi yapılmadan, bölgenin şartlarına uymayan yapılar inşa edilmiştir. Burası TOKİ’nin her şeye rant olarak bakmasının sonucudur. TOKİ’yi bilime, çevreye, plancılığa riayet etmeye davet ediyoruz. Bu kazıkların heyelanı nereye kadar tutacağını da bilemiyoruz. Bölgeye en kısa zamanda heyelan ölçen cihazlar yerleştirilmeli ve bir kaç yıl izlenmelidir. Geçmişte yaşanan örneklere bakınca başımıza neler geleceğini iyi düşünmek lazım

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın