Maketten satışta bina tamamlama sigortası uygulanmaya başladı

Son Güncelleme: 19 Ocak 2018 - 9:55 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Maketten satışta bina tamamlama sigortası uygulanmaya başladı
16 Paylaşımlar

maket_konutÖn ödemeli konut ve devre tatil satışlarında tüketici ödemelerini teminat altına alacak teminat türlerinden biri olan bina tamamlama sigortası poliçeleri düzenlenmeye başladı.

Maketten satış olarak da bilinen ön ödemeli, sonradan teslimli konut satışlarında konut üretenlerin çeşitli nedenlerle projeleri tamamlayamadan piyasadan çekilmeleri durumunda tüketiciler mağduriyet yaşıyorlardı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik ile Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeler, satışa başlamadan önce tüketici ödemelerini güvenceye almak için bina tamamlama sigortası yaptırmak veya Yönetmelik’te sayılan diğer teminat ve şartları sağlamak yükümlülüğü getiriyor.

Bina tamamlama sigortasına ilişkin genel şartlar, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünce 11 Mart 2015 tarihinde yayımlanarak 16 Mart 2015 tarihinde yürürlüğe girdi. Ancak sigorta ürününden ziyade banka ürününe benzemesi nedeniyle ürünün hazırlık ve uygulamaya girme süreci beklenenden daha uzun zaman aldı. Yapılan girişimler neticesinde bina tamamlama sigortası, sektör tarafından uygulanmaya başlandı.

Bina tamamlama sigortasının ön ödemeli konut ve devre tatil sektöründe oluşan güven sorununu ortadan kaldıracağı, ayrıca konut geliştiricileri tarafından satışları özendirici bir araç olarak kullanılabileceği düşünülüyor.


---------------------------------------------------------------------------------

Maketten satışta bina tamamlama sigortası uygulanmaya başladı ile Benzer Yazılar:

19 Ocak 2018 Saat : 9:55
  GENEL

Maketten satışta bina tamamlama sigortası uygulanmaya başladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–