Konut Bedelini Düşük Gösterene Ceza

Kategori: - - 17:48

anahtar

Maliye ev, dükkan alım satımında tapu harcı ödemeleri ve düşük bedel göstermeden kaynaklı vergi kaybını önlemek için dört koldan harekete geçti. Tapuda konut bedelini düşük gösteren, konut kredisinde düşük ekspertiz yaptıranlara ceza yağdı. Evini düşük gösterenlere aradaki vergi, gecikme zammı ile birlikte 2-10 bin lira arasında değişecek cezalar kesildi. Maliye, gayrimenkulde alım satımların gerçek bedel üzerinden yapılmasını teşvik için bilgilendirme broşürleri hazırladı.

Maliye’den 4 uyarı

Maliye, gayrimenkullerin gerçek değerinden gösterilmesi, emlak vergisinde kaybın son bulması ve tapuda rayiç bedele son verilmesi konusunda önemli adımlar atıyor. Emlak şirketleri, belediye, bankalar tarafından belirlenen konut değerleri konusunda da Avrupa’da olduğu gibi standart getirilmesi hedefleniyor. Bir yandan da gayrimenkulde vergi kaybını önlemek için yeni adımlar atıyor. Gelir İdaresi hazırladığı broşürle “risk almayın, gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin” çağrısı yaptı. Maliye, vatandaşlara gerçek değerinde beyan verilmesi için şu dört önemli uyarıda bulundu:

1- Evinizi nakit ya da banka kredisiyle aldıysanız tapuda gerçek alım-satım bedelini bildirin.
2- Gayrimenkulünüzün tapu işlemlerinde gerçek alım bedelini beyan edin.
3- İnşaat şirketi, müteahhit ya da aracılık eden komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura almayı unutmayın.
4- Doğru ve tam olarak ödenmeyen tapu harçlarının Maliye tarafından alıcı ve satıcıdan cezalı olarak tahsil edileceğini unutmayın.

ALAN DA SATAN DA ÖDÜYOR

Tapuda eksik konut bedeli ödeyenlere aradaki farkla beraber tapu harcının da dörtte biri kadar ceza kesiliyor. Gayrimenkulü hem alan hem de satandan harcın yüzde 25’i oranında vergi cezası alınıyor.yeniasir.com.tr

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın