KOBİ’ler tek çatı olacak

Kategori: - - 09:04

kobiler

TOKİ Başkanı Ergün Turan, KOBİ’lerin tek çatı altında toplanacağını açıkladı. Kayseri’de mobilya esnafı bir araya gelirken, Bursa’da da 2 bin 988 işletme toplam 1 milyar TL’lik yatırımla aynı çatı altında buluşacak


Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) tek çatı altında toplanıyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), hem esnaf hem de sanayicilerin alt yapısını geliştirerek işletmeleri bir araya topluyor.

İLK ADIM KAYSERİ OLDU

TOKİ tarafından ‘Anadolu Kaplanı’ olmaya aday KOBİ’ler için modern altyapısı olan yeni sanayi siteleri yapılacak. İlk adım Kayseri’de mobilyacılar sitesi için atılırken, Bursa’da da 2 bin 988 işletme aynı çatı altında toplanacak. Sadece Bursa projesi için 1 milyar liralık yatırım yapılacak.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Bursa Kestel Sanayi Sitesi’nin, sosyal donatıları ve esnafın ihtiyaçlarına cevap verecek yapısıyla büyük bir yerleşke niteliğine sahip olacağını söyledi.

1 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Turan, projede 35 ticari birime de yer verileceğini ifade ederek “Yaklaşık 2 milyon metrekare alana kurulacak Bursa Kestel Büyük Sanayi Sitesi’nde 2 bin 988 iş yeri inşa ediyoruz. 126 milyon liralık altyapı çalışmaların temelini attık ve inşaatı sürüyor. Burada 19 farklı sektörde faaliyet gösteren 2 bin 988 işletmeyi aynı çatı altında toplayacağız. Proje için 4-5 yıl içinde 1 milyar liralık yatırım yapılacak. Sanayi sitesinde çalışacak işçiler için 10-15 bin konutluk bir çalışmayı da hayata geçirdik” dedi.

TOKİ Başkanı Turan, daha önce Kayseri’de mobilyacılar sitesini yaptıklarını Bursa’da da buna yönelik çalışma sürdürdüklerini ifade etti.

EKONOMİYE MODERN ÇATI

Küçük esnaf ve sanatkarların şehir içindeki iş yerlerinden modern ticaret alanına taşınması amacıyla projeler yürüttüklerini belirten Turan, Kayseri-Kocasinan’da 688 işyerinden oluşan projeyi bitirme aşamasında olduklarını bildirdi. Kayseri Mobilyacılar Sitesi ikinci etabında 228 işyeri bulunduğu dile getiren Turan, uygulamanın tamamlandığı zaman Kayseri’nin can damarlarından birisi olan mobilya sektörünün daha modern şartlarda üretim yapacağını bunun da ülke ekonomisine ve KOBİ’lere ciddi destek sağlayacağını söyledi. Bursa’da kurulacak sanayi sitesi sosyal donatıları ve esnafın ihtiyaçlarına cevap verecek yapısıyla büyük bir yerleşke niteliğine sahip olacak. Projede sosyal ihtiyaçları karşılamaya yönelik 35 ticari birimin yanında cami ve diğer sosyal donatılara da yer verilecek.

ÖRNEK OLACAK BÜYÜK BİR PROJE

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, şehirleri planlarken sanayi tesisleriyle ilgili yeni modeller üzerinde durduklarını belirterek yeni şehirler kurarken planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın modern ticaret alanlarında iş yapmaları için yeni sanayi siteleri planladıklarını ve bunun örnek teşkil edecek bir uygulama olacağını söyledi. yeniakit.com.tr

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın