Kirada yüzde 25 zam sınırı devam ediyor mu, ne zaman bitecek?

Kategori: - - 13:52

anahtar

Konut kiralarındaki artış gündemdeki yerini koruyor. Özellikle eski kiracılar ve yeni kiracılar arasındaki fark gittikçe artıyor. Artışlara yönelik getirilen konutlarda yüzde 25 zam sınırı ile ilgili ise anlaşmazlıklar yaşanmaya devam ediyor. Peki, yüzde 25 zam sınırı ne zaman bitecek?
Kirada yüzde 25 zam sınırı devam ediyor mu, ne zaman bitecek? Türkiye’de fahiş kira artışlarını önlemek üzere getirilen yüzde 25 zam sınırı ile ilgili Mahkeme emsal niteliğinde bir karar verdi. Peki, bu karar sonrası yüzde 25 zam sınırı kalkar mı?

Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkacak mı?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arabulucu Avukat Umut Metin şu ifadeleri kullandı: “Aslında buradaki karar yüzde 25 sınırına ilişkin değildir. Başka bir karar verilme durumu söz konusu. Kira tespit davalarında 5 yıldan sonra kira sözleşmelerine ilişkin kira bedeli tespit davası açılabiliyor.

Kirada yüzde 25 zam sınırı devam ediyor mu, ne zaman bitecek?

Bu davalarda kiralanan taşınmazın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutuluyor. Şunu söylemek gerekirse bir kira sözleşmesinin 5’inci yılına varmadık ancak kiralar öyle bir değişti ki kira tespit davası da açamıyoruz. Burada mülk sahipleri ‘peki ne yapacağız?’ diye düşünüyorlardı. İşte burada kira uyarlama davalarının açılabileceğini söylüyoruz.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin 54. Hukuk Dairesi kararında bu davanın bir uyarlama davası olduğu görülüyor. Bu ne demek? Mülk sahipleri 5 yıldan önce ekonomik gelişmeleri gerekçe göstererek kiranın düşük kaldığını belirtiyorsa yani bir binada kiracı 3 bin TL’ye oturuyor, diğer dairede 20 bin TL’ye oturuluyorsa burada büyük bir orantısızlık olacağı için bu tip durumlarda uyarlama davasının açılabileceğini görüyoruz.

Burada ‘yüzde 25 kira sınırlaması adildir, değildir’ şeklinde bir açıklama yok. Sadece yaşanan koşullardan dolayı yüzde 25 sınırı hiç dikkate alınmıyor, çünkü uyarlama davalarında yüzde 25’e tabi olma yok, emsallerine göre kira belirlenmesi anlamına geliyor. Burada mahkemenin bir karar verdiğini anlıyoruz.

Kirada yüzde 25 zam sınırı devam ediyor mu, ne zaman bitecek?

Şahsi fikrim ‘yüzde 25 adil midir?’ kesinlikle değildir. Ancak mahkemenin kararı yüzde 25’in adil olup olmaması değil, kirada adaletin yani birisi eski kiracı diye 4. yılda 4 bin TL kira alırken, yeni kiraya veren 20 bin TL kira alabiliyorsa buna mahkemenin el atması gerekir.

Kira uyarlama davalarının 5 yıldan önceki dönemlerde de açılabileceğini söylemektedir. Bu karar oldukça yerindedir. Ancak karar yüzde 25 adildir, değildir ifadesini içermiyor.”

Kirada yüzde 25 zam sınırlaması ne zaman bitecek?

Konutlarda kira artış oranı 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 olacak. Yüzde 25 zam sınırlaması sadece konut üzerinde etkili oluyor işyerleri bu kapsamda değil.

Etiketler:, ,